iPhone trafi do Włoch?

Spółka Telecom Italia podpisała umowę z koncernem Apple na rozprowadzanie iPhone'a w Włoszech - donosi gazeta La Repubblica. Co ciekawe, operator ten nie będzie wyłącznym dystrybutorem urządzenia, tak jak to miało miejsce w przypadku umów zawieranych przez Apple z partnerami w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.

Gazeta donosi również, że urządzenie będące przedmiotem umowy będzie należeć do nowej serii iPhone'ów, wyposażonej w obsługę sieci 3G opartej na standardzie UMTS. Telecom Italia ma pod tym względem przewagę nad lokalną konkurencją (Vodafone i H3G), gdyż oferuje swoim klientom usługi dostępne w telefonii trzeciej generacji. Zdaniem gazety liczba abonentów Telecom Italia we Włoszech, korzystających z możliwości telefonii 3G przewyższa dwukrotnie liczbę takich klientów czołowych operatorów we Francji, Hiszpanii i na wyspach brytyjskich.

Dziennikarze La Reppublica powodów zmiany strategii rynkowej Apple upatrują w fakcie, iż być może dla koncernu z Cupertino ważniejsze stało się zdobycie jak największego udziału w rynku przeglądarek internetowych przez program Safari niż krótkoterminowy wzrost przychodów z tytułu sprzedaży telefonów.

Europejska premiera iPhone'a odbyła się w pierwszej połowie listopada 2007 r., kiedy to urządzenie weszło do sprzedaży na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii. 29 listopada smartfon zadebiutował nad Sekwaną.


Zobacz również