iPhone w Europie

Według najnowszych doniesień firma Apple podpisała porozumienia z trzema operatorami telefonii komórkowej w Europie, którzy na ich mocy będą mieli wyłączność na sprzedaż telefonu z Cuppertino - iPhone.

Wśród przyszłych, oficjalnych dystrybutorów iPhone'a znaleźli się niemiecki operator T-Mobile, francuski Orange oraz angielski O2. Oficjalne deklaracje w tej sprawie będą przedstawione w Berlinie, na mających się odbyć pod koniec miesiąca targach telekomunikacyjnych IFA. Póki co żaden z trzech operatorów nie skomentował tych doniesień.

Podpisane porozumienia zapewniają firmie Apple dziesięć procent z zysków wygenerowanych przez przyszłych europejskich użytkowników telefonów z jabłuszkiem (chodzi o przychody z połączeń i transmisji danych). Analitycy zwracają uwagę, że chyba po raz pierwszy w historii producent sprzętu będzie miał udział w zyskach europejskich operatorów telekomunikacyjnych pochodzących z opłat za rozmowy i przesyłane dane, co być może otworzy nowy rozdział w historii współpracy tych dwóch stron. Możliwe, że idąc śladem Apple'a inni producenci popularnych aparatów telefonicznych także będą próbować wymuszać podobne warunki współpracy na operatorach sieci komórkowych.

Przypomnijmy, że taką samą wyłączność (na okres dwóch lat) w Stanach Zjednoczonych posiada operator AT&T. Podpisane porozumienia jasno pokazują, że firma Apple występuje w nich na uprzywilejowanej pozycji, gdyż wyraźnie dyktuje operatorom swoje własne warunki. Sprzedawane iPhone'y nie będą mogły być na przykład sprzedawane w promocyjnych cenach (będą one ustalone na sztywno). Jednak z drugiej strony operatorzy mogą spodziewać się dużej poprawy wizerunku dzięki kontraktom z firmą Apple.

Nie wiadomo jeszcze, czy podpisane porozumienia oznaczają niedługie rozpoczęcie sprzedaży tylko w tych trzech krajach, czy też może polski Orange też będzie miał możliwość sprzedaży telefonów w naszym kraju. Jeżeli jednak wierzyć wcześniejszym zapowiedziom firmy z Cupertino, jesienią bieżącego roku iPhone nie zawita do Polski - firma deklarowała wcześniej, że nastąpi to dopiero w przyszłym roku.