iPhone w Europie za dwa miesiące

Firma O2 poinformowała, że 9 listopada w Wielkiej Brytanii zadebiutuje iPhone. Data ta wyznacza jednocześnie dzień europejskiej premiery telefonu Apple'a.

iPhone będzie dostępny w trzech taryfach. Klienci wybiorą pomiędzy opłatami rzędu 35-55 funtów miesięcznie. W tej cenie otrzymają do 200 minut rozmów, 200 SMS-ów oraz "nieograniczony" transfer danych. Będą też mieli dostęp do 7000 hotspotów. O2 zostało jedynym brytyjskim operatorem, który będzie sprzedawał iPhone'y. Nie będzie jednak jedyną firmą, która go zaoferuje - urządzenia będą również dostępne w sklepach Apple'a i firmy Carphone Warehouse.

Poza siecią operatora telefon będzie można kupić w cenie 269 funtów. W Europie iPhone będzie musiał ostrzej zmagać się z konkurencją niż w USA. Na Starym Kontynencie ceny smartphone'ów są niższe, gdyż producenci często je dotują. W sieci O2 już za 30 funtów miesięcznie można korzystać z 'high-endowej' Nokii N95. Fińska firma sprzedała w Europie już 10 milionów swoich smartfonów z serii N i E. Apple szczególną popularnością cieszy się w USA, więc jeśli przewidywania analityków mają się sprawdzić i do końca roku klienci mają kupić 4,5 miliona iPhoneów, to Apple będzie musiało zdecydowanie wejść na europejskie rynki.

Europejska wersja iPhone'a nie będzie różniła się od wersji amerykańskiej. Czterozakresowy telefon (850, 900, 1800 i 1900 MHz) będzie korzystał z technologii GPRS i EDGE, a ponadto zostanie wyposażony w oprogramowanie w wersji 1.1.1, w którym znalazło się menu w różnych wersjach językowych. W najbliższym czasie Apple prawdopodbobnie podpisze umowy z operatorami w Niemczech i Francji, więc nowy firmware będzie przydatny.

Aktualizacja: 21 września 2007 13:47

Zgodnie z oczekiwaniami, iPhone we Francji będzie dostępny w ofercie operatora Orange, należącego do koncernu France Télécom SA (ten ostatni potwierdził podpisanie umowy z Apple). Premiera iPhone'a nad Sekwaną nastąpi w listopadzie, niewiadomo jednak, czy stanie się to, podobnie jak w Wielkiej Brytanii i Niemczech, 9. listopada. Nieznane są również ceny urządzenia.

Aktualizacja: 19 września 2007 14:04

Również 9 listopada iPhone trafi do sprzedaży w Niemczech. Operatorem, który będzie oferował urządzenie, będzie firma T-Mobile. iPhone u naszych zachodnich sąsiadów będzie sprzedawany też w sieci sklepów Deutsche Telekom (T-Mobile należy do konsorcjum Deutsche Telekom AG).

Wciąż nie wiadomo, w jakiej sieci zadebiutuje iPhone we Francji. Zdaniem analityków rynkowych największe szanse ma Orange, operator należący do France Télécom SA, a działający także w Polsce.