iPhone z USB Typu C? Taki model już istnieje i działa

Użytkownicy oczekują portu USB Typu C zamiast Lightning w nadchodzących modelach iPhone'a. Okazuje się jednak, że na świecie jest już działający iPhone z USB Typu C i nie jest to iPhone 14.

Apple mimo nacisków ze strony Unii Europejskiej od lat stosuje autorski port do ładowania i synchronizacji danych. Lightning został wprowadzony na rynek w 2012 roku i od tej pory znalazł się w każdym smartfonie z rodziny iPhone. Wiemy już jednak, że czasy złącze to szykuje się już na emeryturę. Rozwiązanie nie wspiera standardu USB 3.0 i szybkiej transmisji danych. Występują również problemy z szybkim ładowaniem, a Unia Europejska nieugięcie forsuje stosowanie USB Typu C.

iPhone X
Źródło: macworld.com

iPhone X

Źródło: macworld.com

Gigant z Cupertino ma dwa wyjścia - usunąć całkowicie port do ładowania w przyszłych urządzeniach lub przejść na USB Typu C, które jest z powodzeniem stosowane w tabletach i komputerach Apple. Użytkownicy oczywiście woleliby drugą opcję.

Zobacz również:

  • Apple Vision Pro zostało w końcu zaprezentowane. Oto najnowsze gogle VR od Apple
  • Te zmiany przyniesie na iPhone'a iOS 17. Wszystko, co Apple zapowiedziało na WWDC 2023
Porty USB Typu C w MacBooku Pro
Źródło: apple.com

Porty USB Typu C w MacBooku Pro

Źródło: apple.com

Okazuje się, że na rynku jest już działający iPhone z wbudowanym portem USB Typu C.

Na YouTube możemy znaleźć przerobionego iPhone'a X z 2017 roku, który zamiast złącza Lightning posiada port USB Typu C. Wideo o nazwie "World's First USB-C iPhone" zostało wrzucone do sieci przez Kena Pillonela, który zmodyfikował komponenty wewnątrz urządzenia.

Użytkownik zamienił port Lightning na USB Typu C. Co istotne jego modyfikacja obsługuje nie tylko zasilanie, ale również przesyłanie danych.

Pillonel wyjaśnia, że zmodyfikował podzespoły iPhone'a i podłączył je zgodnie ze schematem. Konieczne było również lekkie rozwiercenie obudowy, aby umieścić w niej port USB Typu C, który jest większy od złącza Lightning.

Projekt rozpoczął się w maju 2021 roku. Aktualnie iPhone X z portem USB Typu C jest w pełni działającym urządzeniem. Do jego budowy wykorzystano specjalnie zaprojektowaną i wyprodukowaną płytkę PCB.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: