iPhone "zabił" Nokię, iPad fiński przemysł papierniczy? Premier Finlandii atakuje Apple

To Apple odpowiada za zniszczenie dwóch głównych gałęzi przemysłu Finlandii - twierdzi premier tego kraju, Alexander Stubb.

Nokia przez wiele lat była światowym liderem produkcji telefonów komórkowych oraz filarem fińskiej gospodarki. W ostatnich latach podobną rolę spełniał przemysł drzewny i papierniczy (Finlandia to czołowy dostawca surowca dla największych firm papierniczych w Europie). Niestety te dwie kluczowe gałęzi gospodarki mocno podupadły. Premier Finlandii, Alexander Stubb wie nawet, kto za to odpowiada. Wyjaśnił to w udzielonym właśnie CNBC wywiadzie:

"Trochę paradoksalnie można powiedzieć, że iPhone zabił Nokię, natomiast iPad wykończył fiński przemysł papierniczy."Pan premier chyba szuka winnych nie tam, gdzie powinien. To nie iPhone bowiem wykończył Nokię, lecz jej szefostwo, które odpowiada za masę nietrafionych decyzji. Na pewno część z Was pamięta czasy, gdy telefon Nokii był marzeniem każdego, natomiast telefony Samsunga uważano za chłam.

Zobacz również:

  • Apple AirPods 2021 - cena, data premiery, nowe funkcje [20.09.2021]
  • Wczesne benchmarki nowego iPada mini ujawniają obniżone taktowanie CPU i GPU
  • iOS 15 - sprawdź, jak przygotować iPhone'a na aktualizację

Jeżeli chodzi o iPada, proces coraz szerszego konsumowania treści (książki, gazety) w postaci cyfrowej był po prostu nieunikniony. Twierdzenie jednak, że odpowiada za to jedynie Apple jest dużą przesadą.