iPhoto 6...

Podobnie jak poprzednicy, iPhoto 6 zapewnia łatwe w użyciu narzędzia do zarządzania zdjęciami i ich edycji. Wersja 5 tego programu koncentrowała się na nowych funkcjach obróbki fotografii i obsłudze formatu RAW, natomiast w najnowszej wersji nacisk położono na organizację i publikację zdjęć.


Podobnie jak poprzednicy, iPhoto 6 zapewnia łatwe w użyciu narzędzia do zarządzania zdjęciami i ich edycji. Wersja 5 tego programu koncentrowała się na nowych funkcjach obróbki fotografii i obsłudze formatu RAW, natomiast w najnowszej wersji nacisk położono na organizację i publikację zdjęć.

Najważniejszą cechą iPhoto 6 jest znaczny wzrost wydajności. Znacznie przyspieszono importowanie, przewijanie i nawigowanie, a interfejs lepiej reaguje na polecenia wydawane przez użytkownika. Widać to na przykład podczas przełączania trybu edycji. W bibliotece można zapisać nawet do 250 tysięcy zdjęć. Już tylko te cechy sprawiają, że inwestycja w pakiet iLife '06 przyniesie spore korzyści w codziennym użytkowaniu.

Edycja w trybie pełnoekranowym

Obok starych przycisków Info i Keyword pojawił się nowy przycisk Enter Full Screen; jego kliknięcie powoduje ukrycie interfejsu iPhoto (wraz z biurkiem i innymi oknami) i wyświetlenie czarnego tła, na którym pojawia się zdjęcie w maksymalnym rozmiarze. Znacznie ułatwia to precyzyjny retusz fotografii. Oczywiście w tym trybie dostępne są wszystkie funkcje i narzędzia edycyjne. W preferencjach iPhoto można nawet włączyć automatyczne uruchamianie trybu pełnoekranowego po dwukrotnym kliknięciu zdjęcia. Uzupełnieniem tej funkcji jest tryb Compare, który pozwala wyświetlić obok siebie do 8 zdjęć w celu ich porównania.

Nowy panel Effects umożliwia szybkie przekształcenie zdjęcia do czarno-białej postaci lub kolorów sepii, jak również zapewnia dostęp do funkcji zmiany nasycenia i usuwania niepożądanych efektów przy krawędziach, takich jak winietowanie i rozmycia.

Publikowanie zdjęć

Bardzo ważną nowością jest możliwość udostępniania swojej biblioteki zdjęć przez Internet. Odbywa się to z poziomu programu iPhoto lub przez tzw. photocasting, czyli fotograficzny odpowiednik podcastów. Aby możliwe było skorzystanie z tej funkcji, konieczne jest jednak konto .Mac, na którym przechowywane są udostępniane zdjęcia.

Użytkownicy iPhoto mogą subskrybować photocasty, wybierając polecenie Subscribe i wprowadzając odpowiedni album. Photocast pojawia się w panelu zdjęć obok innych albumów. Możliwe jest wyświetlanie i kopiowanie fotografii, podobnie jak w przypadku zdjęć przechowywanych lokalnie. Photocasty mogą być aktualizowane automatycznie po zmianie albumu źródłowego. Co ciekawe, są one dostępne także poprzez dowolny czytnik RSS.

Niestety, w Polsce brakuje możliwości drukowania albumów iPhoto, dlatego skupimy się raczej na funkcji tworzenia galerii internetowych. Integracja ze stroną HomePage została zastąpiona funkcją automatycznego eksportowania do programu iWeb. Po kliknięciu przycisku iWeb zdjęcia zostają automatycznie wstawione do wybranego szablonu strony internetowej, na której tworzony jest pokaz slajdów.

Ważną nowością jest możliwość drukowania zdjęć bez krawędzi na drukarkach obsługujących tę funkcję. iPhoto pozwala także eksportować 16-bitowe pliki TIFF.

Importowanie

Wcześniejsze wersje iPhoto zawsze kopiowały zdjęcia do wewnętrznej biblioteki programu. W wersji 6 pojawiło się ustawienie, które umożliwia tworzenie odnośników do oryginalnych lokalizacji zdjęć (podobnie jak w przypadku iTunes). Obecnie możliwe jest użycie tego programu do katalogowania płyt CD i DVD, na których zapisano archiwa fotografii. Niestety, iPhoto nie wyświetla żądania o włożenie konkretnej płyty, a jedynie przedstawia komunikat o brakującym pliku. Oznacza to, że do katalogowania zdjęć w dalszym ciągu lepiej użyć dedykowanego programu służącego do tego celu, takiego jak iView Media Pro.

Ulepszono funkcje importowania zdjęć. Obecnie dostępna jest opcja oznaczania zdjęć profilem ColorSync. Jest to dobra wiadomość dla osób, które korzystają z systemu zarządzania kolorami. Funkcja ta działa jednak tylko w przypadku zdjęć kopiowanych do wewnętrznej biblioteki iPhoto.

Kupić, nie kupić

iPhoto 6 został znacznie rozbudowany w stosunku do poprzedniej wersji. Warto podkreślić dostępność pełnoekranowego trybu edycji i porównywania fotografii, nowych opcji eksportowania i importowania, a także nową funkcję photocastingu, która spodoba się osobom mającym duże rodziny lub wielu znajomych. Nie bez znaczenia jest także znaczne zwiększenie szybkości działania iPhoto w typowych zastosowaniach.

iPhoto 6.0

Za: Lepsza wydajność, nowe opcje eksportowania i importowania, doskonałe funkcje edycji pełnoekranowej i porównywania zdjęć.

Przeciw: Mało przydatna funkcja katalogowania zdjęć na nośnikach zewnętrznych.

Producent: Apple

Kontakt: www.apple.com.pl

Cena: 339 zł (jako część pakietu iLife '06).