iPix Interactive Studio

Program iPix Interactive Studio to jedno z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia panoram, które są wykorzystywane na wielu witrynach internetowych firm, zajmujących się handlem nieruchomościami, i biur podróży. Producenci tej aplikacji już wiele lat temu opatentowali specjalną technikę, pozwalającą na użycie obiektywów do tworzenia panoram.


Program iPix Interactive Studio to jedno z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia panoram, które są wykorzystywane na wielu witrynach internetowych firm, zajmujących się handlem nieruchomościami, i biur podróży. Producenci tej aplikacji już wiele lat temu opatentowali specjalną technikę, pozwalającą na użycie obiektywów do tworzenia panoram.

Dwa zdjęcia zrobione obok siebie za pomocą obiektywu "rybie oko" tworzą kompletną sferę. Jest to prosta i szybka metoda fotografowania wnętrz budynków i pejzaży - od podłogi, aż po sufit bądź od poziomu gruntu, aż po samo niebo. Zdjęcia panoramiczne są wyświetlane w przeglądarce internetowej w normalny sposób, ale punkt widzenia można dowolnie zmieniać. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku nowoczesnych aparatów cyfrowych z matrycą sześcio- lub ośmiomegapikselową nie jest możliwe uchwycenie wystarczającej ilości szczegółów, jeżeli używany jest obiektyw "rybie oko". Do robienia zdjęć dla programu iPix Interactive Studio niezbędny jest obiektyw typu "rybie oko" i specjalny moduł obrotowy, który jest montowany na statywie i obraca aparat wokół środka optycznego.

Skomplikowane licencje

iPix Interactive Studio

Opcja modułu dodatkowego Formats pozwala na importowanie innych materiałów, takich jak sześciany z programu RealViz Stitcher 4.

Nowa architektura programu pozwala na używanie modułów dodatkowych, dzięki czemu iPix jest oferowany w kilku wersjach. Spowodowało to również znaczącą zmianę w sposobie licencjonowania tego narzędzia. Starsze wersje iPix były relatywnie tanie, ale przed zapisaniem zdjęcia do publikacji w Internecie lub na innym nośniku konieczne było wykupienie klucza licencyjnego, który kosztował 25 USD. Oczywiście dostępne były zniżki w przypadku większych zamówień, ale z pewnością nie było to wygodne rozwiązanie. Obecnie konieczne jest zakupienie rocznej licencji, która w przypadku wersji Essentials Pack dla pojedynczego stanowiska kosztuje 899 USD. W ciągu roku możliwe jest zapisanie dowolnej liczby zdjęć, po czym należy wykupić kolejną licencję. Wersja Essentials pozwala eksportować zdjęcia tylko do formatów iPix. Aby możliwe było oglądanie zdjęć w przeglądarce internetowej, konieczne jest pobranie modułu dodatkowego lub użycie kodu Java. Za dodatkową opłatą (499 USD) dostępne są licencje Format License Pack, które pozwalają na zapisywanie panoram w innych, bardziej popularnych formatach.

iPix Interactive Studio

Zdjęcie typu "rybie oko" obejmuje obszar o polu widzenia 183 stopni, co pozwala na nakładanie dwóch zdjęć sferycznych.

Aby jeszcze bardziej skomplikować sytuację, producent udostępnia kolejny pakiet Image Edit Upgrade Pack, który zapewnia podstawowe narzędzia do edycji zdjęć, pędzle, narzędzia do klonowania, a także typowe narzędzia do zmiany jasności, kontrastu i poziomu kolorów.

W większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie jednak wyeksportowanie panoramy do formatu obsługiwanego przez Photoshopa, a następnie edycję bezpośrednio w tym programie. Pakiet zapewnia wyjątkowo przydatne narzędzie, które pozwala na połączenie sześciu ujęć na tym samym zdjęciu. Oznacza to możliwość sfotografowania wnętrza pokoju i widoku z okien za pomocą różnych ustawień ekspozycji, a następnie połączenia wszystkich ujęć.

Wirtualne muzeum

Program iPix Interactive Studio jest wyjątkowo prosty w użyciu. Wybranie polecenia Open spowoduje utworzenie nowej sceny, na której można umieścić dwa, trzy lub cztery zdjęcia wykonane za pomocą obiektywu "rybie oko". Zdjęcia są automatycznie łączone w tle, zanim zostaną wyświetlone w oknie podglądu. Wszystkie parametry łączenia można modyfikować i zapisywać dla późniejszego użycia. Podczas łączenia zdjęć w tle można wybrać kolejny zestaw fotografii. Można także zaimportować specjalny plik logo, aby ukryć statyw na dole zdjęcia.

iPix Interactive Studio

Podczas tworzenia nowej sceny można wykorzystać dwa lub trzy zdjęcia "rybie oko", zrobione w odpowiedni sposób.

W pakiecie Enhancer dostępne jest narzędzie i-Linker, które służy do przygotowywania tras "spacerów wirtualnych" po budynkach. Za pomocą specjalnych odsyłaczy, które są umieszczane na zdjęciach, można przechodzić do innych panoram sferycznych bądź do innych plików, lub stron internetowych.

Podstawowa wersja pakietu iPix Interactive Studio zapewnia niewiele ulepszeń w stosunku do wcześniejszego oprogramowania tej firmy. Sytuacja poprawia się dopiero po wykupieniu dodatkowych modułów, które zapewniają interesujące narzędzia do tworzenia panoram. Nowy sposób licencjonowania będzie przydatny dla firm i osób, które wykonują ponad 40 panoram rocznie. Wysoki koszt licencji może być jednak poważną barierą dla początkujących użytkowników.

Produkt: iPix Interactive Studio

Producent: iPix

Cena: od 899 USD

Konkurenci: brak

Kontakt:http://www.ipix.com

Za:

Wygodny sposób tworzenia panoram sferycznych, możliwość automatyzacji pracy.

Przeciw:

Skomplikowany sposób licencjonowania, ograniczony zestaw funkcji w wersji podstawowej, konieczność nabywania wielu modułów dodatkowych.