iPlay kontra Napster i iTunes

Internetowy serwis iPlay, oferujący utwory muzyczne do odsłuchania za pośrednictwem Internetu planuje za dwa miesiące wprowadzić usługę umożliwiającą legalne pobieranie albumów muzycznych i pojedynczych utworów. W rozmowie z naszą redakcją prezes firmy iPlay, Tomasz Szladowki, zdradza szczegóły przedsięwzięcia i podsumowuje dotychczasową działalności firmy.

Przypomnijmy: serwis iPlay ruszył we wrześniu 2003 roku. W chwili rynkowego debiutu umożliwiał on odsłuchanie ok. 3000 utworów, jego autorzy deklarowali jednak szybki przyrost muzycznych zasobów. Po pięciu miesiącach działalności iPlay wzbogacił swoją bazę o nieco ponad 1700 utworów (co średnio daje ok. 250 utworów miesięcznie). To stosunkowo mało, nawet jak na polskie warunki - internauci na pewno spodziewali się większej liczby nowych utworów. Tym bardziej, że zachodni potentaci iTunes i Napster (o ile iPlay może w ogóle konkurować z amerykańskimi gigantami) oferują już po ponad pół miliona utworów!

Niedawno iTunes poinformował również, że liczba pobranych utworów z serwisu od dnia jego uruchomienia przekroczyła pułap 30 milionów. Kiedy pisaliśmy na jego temat pod koniec października ubiegłego roku liczba pobranych utworów przekroczyła dopiero 14 milionów. W ciągu zaledwie czterech miesięcy liczba pobrań wzrosła niemal dwukrotnie! W jakiej pozycji stawia to rodzimy, raczkujący serwis iPlay?

Ostrzące sobie zęby na europejski rynek Napster i iTunes prędzej czy później pokonają wszelkie bariery i zaczną szybko podbijać Europę. Im później Amerykanie wejdą na ten rynek, tym większe szanse będzie miał iPlay na okrzepnięcie w świadomości rodzimych internautów. Wydaje się więc, że jest to ostatnia chwila dla iPlay'a na uruchomienie usługi pobierania całych utworów z Internetu, aby miał szansę utrzymać się na rynku po wejściu Napstera i iTunes.

Na temat osiągnięć serwisu i szczegółach nowego projektu rozmawiamy z prezesem iPlay Tomaszem Szladowskim.

PC World Online: W rozmowie z PCWK na początku września (http://www.pcworld.pl/news/58688.html ), podał Pan kilka przyczyn, dla których wprowadzenie usługi umożliwiającej pobieranie utworów (m.in. niejednoznaczne stanowisko wytwórni, liczba posiadaczy kart kredytowych i wysoki koszt pobrania, słabe zabezpieczenie plików) musi zostać odłożone w czasie. Co zmieniło się od tamtego czasu? Skąd decyzja o wprowadzeniu usługi właśnie teraz?

Tomasz Szladowski: Większość tych problemów udało nam się rozwiązać. Dzięki technologii DRM można skutecznie zabezpieczyć pliki. Z drugiej strony przygotowujemy różne formy płatności, które będziemy sukcesywnie wprowadzać do iPlay'a. Mamy też nadzieje, ze stanowisko wytwórni płytowych także ulegnie liberalizacji.

PCWK Online: iPlay zaczynał z archiwum 3 tys. utworów, teraz macie 4,7 tys.; 5218 unikalnych użytkowników, 49 646 odsłon w grudniu (źródło: Prawdziwy Profil grudzień 2003r.). Czy uważa Pan, ze jest to wystarczający kapitał do rywalizacji z Napsterem czy iTunes? Czy osiągnięcia serwisu spełniły Państwa oczekiwania?

TS: Bardzo często spotykamy się z zarzutem, że oferujemy mało utworów. Oczywiście, chcielibyśmy, aby było ich jak najwięcej, jednak ich liczba zależy tylko i wyłącznie od wytwórni płytowych. Wierzymy, że gdy będziemy mogli zaoferować znacznie więcej utworów, zainteresowanie naszym serwisem oraz satysfakcja użytkowników znacznie wzrośnie.

PCWK Online: Co sprawia największe trudności przy realizacji nowego projektu, umożliwiającego legalne pobieranie całych płyt z Internetu?

TS: Najwięcej trudności przysparzają nam rozmowy z wytwórniami płytowymi. To oni są właścicielami utworów, które chcemy sprzedawać, więc bez stosownych umów nie będziemy mogli uruchomić nowej usługi. Rozmowy trwają już niemal rok. Negocjacje jednak wciąż trwają i wierzymy, że część z nich zakończy się sukcesem i podpisaniem stosownych umów w ciągu najbliższych kilku tygodni.

PCWK Online: Z jaką liczbą albumów do pobrania planujecie startować?

TS: To pytanie jest ściśle związane z poprzednią kwestią. Planujemy start z ponad 1000 albumów i chcemy dodawać kilkaset nowych tygodniowo. Wszystko zależy jednak od efektu negocjacji z wytwórniami płytowymi, z którymi chcemy współpracować.

PCWK Online: Jaki będzie koszt pobrania całej płyty i jakie przewidujecie formy zapłaty?

TS: Na razie nie mogę jeszcze zdradzić szczegółowych informacji na ten temat. Na pewno jednak koszt pobrania jednego utworu będzie niższy niż 0,99 USD (średnia cena za utwór w zachodnich serwisach - red). A co do form płatności: przewidujemy ich kilka rodzajów: karty płatnicze, mikropłatności, przelewy z banków internetowych oraz inne, nie stosowane jeszcze w Polsce.

PCWK Online: Czy do pobierania plików potrzebne będzie specjalne oprogramowanie?

TS: Tę kwestię wciąż analizujemy – zapewniam jednak, że pobieranie plików będzie niezwykle łatwe, wręcz intuicyjne.

PCWK Online: Czy przewidujecie szeroką akcję promocyjną - mam wrażenie, ze uruchomienie iPlay'a we wrześniu ubiegłego roku przeszło raczej bez echa?

TS: W ciągu pierwszych 4 dni od uruchomienia iPlay'a, serwis odwiedziło ponad 35 000 osób. Nie prowadziliśmy praktycznie żadnych działań promocyjnych, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie działanie i zasoby serwisu są dalekie od oczekiwań użytkowników. Oczywiście wraz z ponownym "uruchomieniem" iPlay'a planujemy znacznie szersze działania promocyjne.

PCWK Online: Co będzie można robić z pobranymi plikami? Odsłuchiwać tylko z komputera, z przenośnego odtwarzacza mp3, czy nagrywać jako audio na CD?

TS: Pliki (jedynie w formacie WMA) będzie można w ramach jednej licencji odtwarzać na komputerze, urządzeniach przenośnych (odtwarzających pliki WMA) oraz na odtwarzaczach audio CD.

PCWK Online: Jakie wytwórnie będę partycypować w waszym projekcie?

TS: Aktualnie negocjujemy ze wszystkimi wytwórniami płytowymi z tzw. Wielkiej Piątki (BMG, Warner Music, Universal Music, Sony Music, Pomaton EMI), a także z kilkoma mniejszymi wytwórniami w Polsce oraz kilkudziesięcioma wytwórniami z zagranicy.

PCWK Online: Jak odnoszą się do Waszego projektu wytwórnie płytowe?

TS: Wbrew pozorom, bardzo przychylnie.

PCWK Online: Dlaczego więc negocjacje zabierają tak dużo czasu?

TS: Entuzjazm to nie wszystko. Rozbudowane struktury wytwórni płytowych sprawiają, że proces decyzyjny przebiega tam niezwykle powoli.

PCWK Online: Jak oceniacie Wasze szanse na rynku? Czy nie obawiacie się konkurencji ze strony amerykańskich firm szykujących się do wejścia na rynek europejski (iTunes, Napster)?

TS: Mamy kilka pomysłów, które z pewnością będą odróżniać nas od konkurencji.

PCWK Online: Czy mógłby Pan zdradzić nam nieco więcej szczegółów na ten temat?

TS: Z przyczyn oczywistych, niestety nie mogę odpowiedzieć na to pytanie.

PCWK Online: Jak zamierzacie zabezpieczać oferowane utwory?

TS: Pliki będą zabezpieczane w oparciu o technologię DRM.

PCWK Online: Czy zakupione u Was pliki będzie można odsprzedawać?

TS: Końcowy użytkownik nie będzie mógł odsprzedawać dalej zakupionych utworów. W zamian za to będziemy jednak oferować atrakcyjne programy partnerskie.

PCWK Online: Dziękujemy za rozmowę

Więcej informacji:

http://www.iplay.pl


Zobacz również