iPod Hi-Fi

Tak naprawdę chyba mało kto się spodziewał, że Apple zacznie produkować własne głośniki do iPoda. Nie są to jednak malutkie, przenośne głośniczki o cienkim brzmieniu, ale potężny zestaw, który może nawet zastąpić domowy sprzęt stereo.


Tak naprawdę chyba mało kto się spodziewał, że Apple zacznie produkować własne głośniki do iPoda. Nie są to jednak malutkie, przenośne głośniczki o cienkim brzmieniu, ale potężny zestaw, który może nawet zastąpić domowy sprzęt stereo.

iPod Hi-Fi ma postać dużego prostopadłościanu o zaokrąglonych narożnikach. Górna i dolna część obudowy oraz jej boki są białe, natomiast głośniki są ukryte za czarnym grillem ze specjalnego materiału. Szkoda tylko, że nie jest dostępna całkowicie czarna wersja, która byłaby dopasowana do iPodów w tym kolorze.

Na górze umieszczono podstawkę dokującą, na której można umieścić praktycznie dowolnego iPoda z funkcją dokowania (w zestawie dostępnych jest 10 specjalnych adapterów). Z przodu podstawki znajdują się dotykowe przyciski regulacji głośności. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia korzystanie z iPoda, ale podczas przenoszenia zestawu Hi-Fi należy uważać, aby odtwarzacz nie wypadł z podstawki. Konieczne jest także zapewnienie dodatkowego miejsca, jeżeli głośniki zostaną umieszczone na półce.

Z tyłu zestawu znajduje się dodatkowe wejście dźwięku, do którego można podłączyć sygnał analogowy lub optyczny S/PDIF. Można tu także znaleźć wnękę na 6 baterii oraz złącze zasilania. Co ciekawe, zasilacz został umieszczony w środku zestawu. Szkoda tylko, że Apple zapomniał o wyjściu wideo, które umożliwiłoby oglądanie zdjęć i filmów bezpośrednio na ekranie telewizora. W razie potrzeby można jednak skorzystać z wyjścia AV, które jest dostępne w iPodach AV. Nie jest także możliwe synchronizowanie iPoda poprzez połączenie z komputerem.

Spodnia część obudowy została zakryta grubym, szarym i gumowym materiałem, który zapobiega przesuwaniu zestawu. Za przednim grillem ukryto dwa głośniki szerokozakresowe 80 mm oraz duży, dwucewkowy woofer 130 mm. Głośniki są zasilane przez wbudowany zasilacz klasy D, ale Apple nie podaje jego parametrów. Z przodu można także znaleźć odbiornik pilota zdalnego sterowania oraz kontrolę stanu zestawu. Grill można swobodnie zdejmować i nakładać dzięki specjalnym kołkom.

W zestawie można znaleźć standardowego pilota Apple'a, który może być używany także z komputerami Mac mini, iMac i MacBook Pro. Pilot działa poprawnie na dużych dystansach, a nawet w przypadku użycia go z tyłu zestawu Hi-Fi. Szkoda tylko, że brakuje dodatkowych funkcji, takich jak możliwość wyboru listy odtwarzania lub losowego odtwarzania.

Jakość dźwięku

Zestaw iPod Hi-Fi zapewnia ciepły, bogaty dźwięk. Po drugie, pomimo relatywnie niewielkiego rozmiaru nie brakuje basów. Po trzecie, nie występują problemy z dobrym nagłośnieniem nawet w większych pomieszczeniach. W niektórych przypadkach dźwięk może być nawet zbyt głośny lub niebezpieczny dla uszu. Podsumowując, zestaw Apple'a zapewnia zbliżoną lub lepszą jakość dźwięku jak konkurencji w podobnym przedziale cenowym.

Nie można jednak spodziewać się cudów. Z pewnością można usłyszeć różnice między dobrym i złym nagraniem, a także między plikiem MP3 o zbyt niskiej i odpowiedniej szybkości bitowej. Dla wielu osób będzie to w zupełności wystarczające. Największą wadą jest jednak brak szczegółów przy wysokich dźwiękach. Można także usłyszeć pewne podbicie tonów środkowych. Jest to słyszalne szczególnie podczas słuchania niektórych utworów klasycznych. Brakuje także głębi stereo. Wydaje mi się jednak, że to są szczegóły ważne tylko dla audiofili, a nie zwyczajnych użytkowników.

Kupić, nie kupić

iPod Hi-Fi to bardzo interesujący zestaw głośników, który może stać się idealnym uzupełnieniem salonu, zastępując tradycyjny zestaw stereo. Jakość dźwięku stoi na wysokim poziomie. Sporą zaletą jest przenośność sprzętu i możliwość pracy na bateriach. Niestety, wysoka cena sprawia, że zestaw raczej nie będzie cieszył się większą popularnością w naszym kraju.

iPod Hi-Fi

Za: Bogaty dźwięk, dużo basu i odpowiednia głośność; wygodna obsługa; zasilanie sieciowe lub bateryjna; wyjście analogowe i optyczne z wbudowanym przetwornikiem DAC.

Przeciw: Brak szczegółów przy odtwarzaniu wysokich tonów; brak wyjścia wideo; możliwość szybkiego porysowania obudowy; brak wersji w czarnym kolorze.

Produkt: iPod Hi-Fi

Producent: Apple

Kontakt:www.apple.com.pl

Cena: 1500 zł