iPod asystuje lekarzom

Ukazała się właśnie kolejna wersja programu Osirix, który pozwala na przeglądanie i edytowanie zdjęć medycznych w przenośnych odtwarzaczach muzycznych iPod. Z wersji 1.5.2 wyeliminowano kilka błędów oraz przyśpieszono działanie aplikacji.

Koncepcja utworzenia specjalnego oprogramowania tego typu zrodziła się z potrzeby zagospodarowania większej przestrzeni dyskowej do przechowywania zdjęć medycznych. Dr Osman Ratib, lekarz radiolog i jeden z twórców programu, twierdzi, że zawsze miał problemy z miejscem do składowania plików, aż któregoś dnia 'uzmysłowił sobie, że jego iPod posiada dysk o pojemności dwa razy większej niż jego komputer'.

Oprogramowanie pozwala na sortowanie zdjęć i zarządzanie nimi w ten sam sposób, jak w przypadku plików muzycznych. Umożliwia także publikowanie obrazów w sieci WWW oraz obsługę komunikatorów internetowych.

OsiriX obsługuje takie formaty plików jak TIFF, JPEG, PDF, AVI, MPEG czy Quicktime. Spełnia także wymagania zestawu standardów DICOM, normalizujących problematykę tworzenia, wymiany i archiwizacji obrazów medycznych. Standardy te opracowane zostały przez opracowane American College of Radiology (ACR) oraz National Electrical Manufacturers Association (NEMA) we współpracy z organizacjami międzynarodowymi i firmami komercyjnymi.

OsiriX jest oprogramowaniem typu 'open-source'. Zdaniem doktora Ratiba jest on wykorzystywany przez ok. 3-5 tys. osób na całym świecie.

Więcej informacji


Zobacz również