iPod - brytyjski wynalazek z... 1979 roku!

Słowo "iPod" w Stanach Zjednoczonych stanowi synonim "odtwarzacz MP3". Tymczasem, jak się okazuje, sprzęt wcale nie został wymyślony przez Apple - jego protoplastą był IXI, urządzenie stworzone przez Kane'a Kramera, brytyjskiego sprzedawcę mebli.

Jak podaje Daily Mail, Kane Kramer wymyślił odtwarzacz muzyki z wyświetlaczem i kółkiem do przewijania utworów już w 1979 roku. Kość pamięci w IXI - bo taką nazwę nosiło urządzenie - mogła przechować zaledwie 3,5 minuty muzyki.

Kramer opatentował swój odtwarzacz audio na całym świecie, ale ze względu na ograniczenia technologiczne, sprzęt nie wyszedł poza fazę projektową. W 1988 roku firma Kramera musiała zapłacić 60 000 funtów za odświeżenie patentu w 120 krajach świata, jednak z powodu problemów finansowych nie udało się zgromadzić odpowiedniej sumy.

Patent wygasł. Trzynaście lat później, w 2001 roku Apple zaprezentowało iPoda - odtwarzacz multimedialny bardzo podobny do urządzenia brytyjskiego sprzedawcy mebli.

Nie wiadomo, czy Steve Jobs wiedział o IXI w chwili, gdy zastanawiał się nad iPodem. Apple prosiło jednak Kane'a Kramera o uczestniczenie w rozprawie z Burst.com - szkice Brytyjczyka wykorzystywane były jako świadectwo, że pomysły twórców Burst.com nie były wcale oryginalne i w związku z powyższym Apple nie musi wypłacać firmie żadnych rekompensat finansowych.

Dodatkowe informacje: "Apple admits iPod not its idea - original inventor is a broke Brit" (w języku angielskim)