iPod killa'?

Czy można wygrać z amerykańskim sukcesem iPoda stawiając na open source? Firma Neuros twierdzi, że tak: sterujące jej odtwarzaczem oprogramowanie ma zostać udostępnione na licencji open source.

Specjaliści z branży podkreślają jednak, że akcja Neurosa może być wyłącznie marketingową zagrywką - zwłaszcza, że odtwarzacz ma być dostępny na rynku dopiero w przyszłym roku i tak naprawdę niczym nie wyróżnia się spośród konkurencji. Joe Born, prezes i założyciel Neurosa, jest niezrażony: jego zdaniem firma ma duże szanse na osiągnięcie komercyjnego sukcesu. Zwłaszcza po publicznych informacjach o przejawach wrogości Apple względem użytkowników modyfikujących iPody.

Neuros 442

Neuros 442

Neuros już teraz udostępnił światu firmware zarządzające przenośnym odtwarzaczem Neuros 442, który w sprzedaży pojawi się w styczniu 2006 roku. Urządzenie korzysta z dwurdzeniowego procesora DSP firmy Texas Instruments, wyposażono je w 40 GB dysk twardy i wyświetlacz TFT obsługujący 16-bitową głębię kolorów.

Stanowisko Borna jest jasne: zwykli użytkownicy dostaną standardowy, wygodny interfejs. Hakerzy natomiast powinni mieć możliwość zrobienia z urządzeniem tego, co im odpowiada - nawet modyfikowania parametrów jego pracy. Stąd też decyzja o udostępnieniu firmware'u na licencji open source.


Zobacz również