iPod ma 10 lat

Firma Apple przy pomocy iPoda zrewolucjonizowała sposób rozprowadzania muzyki oraz branżę elektroniki konsumenckiej. Do czasu wydania odtwarzacza muzycznego połączonego ze sklepem iTunes, Apple było znane głównie z komputerów. iPod wszystko zmienił i dał początek całej serii przenośnych urządzeń firmy z "i" w nazwie.

iPody

Pierwszy iPod został zaprezentowany 23 października 2001 roku przez Steve'a Jobsa i stał się początkiem odbudowywania pozycji Apple na rynku. W 2002 roku wydano wersję iPoda kompatybilną z Windows, a w 2003 roku wersję iTunes dla tego systemu. Te dwa coraz popularniejsze produkty sprawiły, że Apple z niszowego producenta komputerów stał się kultową marką znaną na całym świecie.

iPod zmienił naprawdę wiele. Dotyczy to przychodów i pozycji firmy Apple, modeli biznesowych w branży elektronicznej, sposobu dystrybucji muzyki i treści cyfrowych oraz stylistyki wykonania odtwarzaczy mp3 i innych urządzeń przenośnych.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)

iPod i iTunes namieszały w branży

Po wprowadzeniu iPoda, nagle okazało się, że nie trzeba kupować całej płyty, żeby uzyskać jedną piosenkę, która interesuje kupującego. Ten pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę. Teraz Apple sprzedaje w iTunes także filmy, seriale, aplikacje, e-booki i inne produkty.

Naukę z modelu biznesowego iPoda i iTunes wyciągnęła cała branża. Obecnie Amazon sprzedaje całą gammę produktów oprócz książek elektronicznych i papierowych, a do zakupów zachęca wprowadzając coraz nowsze urządzenia połączone ze sklepem, takie jak niedawno zaprezentowany tablet Kindle Fire.

Do wyboru, do koloru

iPod nadał rytm całej branży muzycznej i wyznaczył kierunek sprzedawcom treści cyfrowych oraz producentom elektroniki konsumenckiej. Początkowo był to 5 GB odtwarzacz muzyczny działający tylko z Mac OS i korzystającym ze złącza FireWire zamiast USB. Obecnie linia zawiera iPoda Classic, iPoda touch (z ekranem dotykowym), iPoda Nano i małego iPoda Shuffle. Miliony tych urządzeń sprzedawane są na całym świecie.

Poniżej materiał filmowy z prezentacji pierwszego iPoda, którą 10 lat temu przeprowadził Steve Jobs.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: