iPod nano 1 GB

Kiedy we wrześniu ubiegłego roku ogłoszono, że Apple zastąpi bardzo popularny odtwarzacz iPod mini modelem nano, wiele osób kwestionowało to posunięcie. iPod nano miał mniejszą pojemność niż mini, ale kosztował praktycznie tyle samo. Jak się jednak okazało, było to właściwe posunięcie. Atrakcyjny wygląd, kolorowy ekran i nowe funkcje przekonały nabywców.


Kiedy we wrześniu ubiegłego roku ogłoszono, że Apple zastąpi bardzo popularny odtwarzacz iPod mini modelem nano, wiele osób kwestionowało to posunięcie. iPod nano miał mniejszą pojemność niż mini, ale kosztował praktycznie tyle samo. Jak się jednak okazało, było to właściwe posunięcie. Atrakcyjny wygląd, kolorowy ekran i nowe funkcje przekonały nabywców.

iPod nano 1 GB
Sukces nano przyczynił się do powstania spekulacji, że Apple doda ekran także do tańszych odtwarzaczy iPod shuffle, które również są oparte na pamięci flash. Firma wybrała jednak inną drogę i wprowadziła kolejną odmianę nano z pamięcią o pojemności 1 GB. Równocześnie obniżono cenę iPodów shuffle.

Na pierwszy rzut oka trudno zauważyć jakieś większe różnice między modelami 2 GB, 4 GB i nowym 1 GB. Zamiast delikatnego dysku twardego zastosowano trwałą pamięć typu flash. Jasny, kolorowy wyświetlacz LCD ułatwia nawigowanie po menu odtwarzacza. Na ekranie można także wyświetlać zdjęcia cyfrowe i okładki płyt, które zostały zsynchronizowane poprzez program iTunes. Niewielka obudowa ma metaliczny tył i akrylowe wykończenie przedniej części obudowy. iPod nano jest dostępny w dwóch kolorach - czarnym i białym. Port słuchawek i złącze doka znajdują się na dolnej krawędzi odtwarzacza, natomiast przełącznik blokady funkcji umieszczono na górze obudowy. Synchronizacja z komputerem odbywa się poprzez port USB 2.0 (lub wolniejszy port USB 1.1), natomiast ładowanie baterii odbywa się poprzez port USB lub FireWire.

Jakość dźwięku iPoda nano 1 GB jest identyczna jak w przypadku modeli o większej pojemności. Nie występują także większe różnice w czasie pracy na baterii. W czasie testu ciągłego odtwarzania 206 ścieżek audio AAC udało się nam osiągnąć prawie 15 godzin pracy (głośność ustawiono mniej więcej w połowie, a także wyłączono podświetlenie). Synchronizacja 206 ścieżek między Power Makiem G5 i nano wymagała tylko 2 minut i 51 sekund. Taka szybkość jest możliwa dzięki użyciu pamięci typu flash. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest bardzo szybka reakcja odtwarzacza na zmiany ustawień lub przełączanie zdjęć na ekranie.

W menu iPoda nano 1 GB można znaleźć typowe funkcje, włącznie ze stoperem, blokadą ekranu i zegarem dla wielu stref czasowych. Możliwe jest także wyświetlanie tekstów odtwarzanych piosenek - oczywiście pod warunkiem ich wcześniejszego zapisania w odtwarzaczu. Niestety, brakuje możliwości nagrywania dźwięku i podłączenia aparatu cyfrowego w celu skopiowania zdjęć. Nie można także wystartować Macintosha z tego urządzenia. iPod nano został również pozbawiony wyjścia wideo. Wszystkie te funkcje są dostępne w "pełnowymiarowych" iPodach.

Wyświetlacz

iPod nano 1 GB

Ekran iPoda nano - model 1 GB po lewej, model 4 GB po prawej

W czasie testów zauważyliśmy pewną subtelną różnicę w jakości wyświetlacza modelu 1 GB i starszych modeli o większej pojemności. Ekran w nowym urządzeniu wydaje się mieć trochę gorszą jakość. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda normalnie, ale bezpośrednie porównanie kilku odtwarzaczy ujawnia, że ekran modelu 1 GB jest trochę ciemniejszy i ma delikatny, niebieskawy odcień. Różnicę w jasności można zauważyć na zdjęciu.

Zauważone różnice mogą być wynikiem pewnych różnic powstałych w czasie produkcji, a nie zastosowaniem odmiennego wyświetlacza w tańszym modelu. Analogiczne obserwacje użytkowników można znaleźć w Internecie.

Nie tylko iPod

W zestawie z odtwarzaczem MP3 dostajemy białe słuchawki douszne firmy Apple, kabel do podłączenia doka USB, adapter dla urządzeń korzystających z uniwersalnego doka, a także dysk CD z oprogramowaniem w wersji na Maca i Windows. Dostępna jest także cienka opaska na ramię z etui na iPoda. Oczywiście na rynku można znaleźć szeroką gamę akcesoriów produkcji zarówno Apple'a, jak i innych firm.

Funkcja Autofill, a raczej jej brak

iPod nano 1 GB

Kiedy doczekamy się funkcji AutoFill dla posiadaczy wszystkich modeli iPodów?

Kiedy Apple wprowadził iPoda shuffle w styczniu 2005 roku, jedną z ciekawszych nowości była funkcja iTunes o nazwie Autofill. Programiści przyjęli założenie, że większość osób posiada na komputerze tyle plików muzycznych, że nie jest możliwe skopiowanie ich wszystkich na iPoda shuffle. Dlatego też iTunes może automatycznie wybierać zestaw piosenek z biblioteki iTunes lub wybranej listy odtwarzacza, aby zapełnić iPoda. Utwory mogą być wybierane losowo lub na podstawie ich oceny.

Automatyczne wypełnianie szybko stało się jedną z ulubioną funkcji posiadaczy iPoda shuffle, a właściciele modeli mini i nano również zaczęli się domagać podobnej opcji. Niestety, w dalszym ciągu nie jest ona dostępna. Jest to szczególnie dotkliwe w przypadku iPoda nano 1 GB, który ma identyczny limit pamięci jak najlepszy iPod shuffle. Mamy jednak nadzieję, że Apple zapewni niedługo identyczną funkcję dla wszystkich iPodów.

iPod dla każdego

Wprowadzenie iPoda nano 1 GB spowodowało także obniżenie cen dwóch modeli shuffle. Droższy model z pamięcią 1 GB kosztuje teraz 449 zł, natomiast cena shuffle'a 512 MB spadła do 329 zł. Są to bardzo konkurencyjne ceny w stosunku do zwykłych pamięci przenośnych typu flash, które kosztują taniej, ale są pozbawione możliwości odtwarzania muzyki.

Obecna gama iPodów obejmuje trzy serie urządzeń: shuffle, nano i wideo, których ceny wynoszą od 329 zł do 1999 zł. Oznacza to, że praktycznie każdy może wybrać sobie odpowiedni model w zależności od posiadanych środków finansowych.

Podsumowanie

iPod shuffle to w dalszym ciągu najtańszy, a także najbardziej wytrzymały (ze względu na brak wyświetlacza i odporną obudowę) odtwarzacz MP3 w ofercie Apple'a, ale kosztujący 649 zł model nano 1 GB stanowi atrakcyjną alternatywę.

Najważniejsze zalety tego urządzenia to ostry, kolorowy ekran, wygodny sposób sterowania, możliwość wyświetlania zdjęć, szybka synchronizacja z komputerem, a także niewielkie rozmiary. Innymi słowy, nano stanowi kombinację najlepszych cech modeli shuffle i wideo. Warto podkreślić również wysoką jakość dźwięku.

Z drugiej strony, niektóre osoby mogą być zawiedzione pełną obsługą portu FireWire, który może być używany tylko do ładowania baterii. Nie jest także możliwe oglądanie filmów wideo lub wyświetlanie zdjęć na telewizorze. iPod nano to jednak świetny odtwarzacz, który sprawdzi się w wielu sytuacjach.

iPod nano 1 GB

Za: Pełne funkcje iPoda za niską cenę, wygodne sterowanie, doskonała jakość dźwięku, możliwość wyświetlania zdjęć, pamięć flash.

Przeciw: Brak synchronizacji przez FireWire, trochę gorsza jakość wyświetlacza niż w "większych" modelach nano, brak funkcji AutoFill, brak wyjścia wideo.

Producent: Apple

Kontakt: www.apple.com.pl

Cena: 649 zł