iPod nano - Odtwarzacz MP3 z kolorowym wyświetlaczem

iPod jest na rynku już tak długo, że jego nazwa stała się synonimem dla odtwarzaczy MP3. Wszystkie sprzedawane do tej pory modele iPodów miały pewne cechy wspólne - były małe, pojemne i miały atrakcyjny wygląd. No i oczywiście były i są modne.

iPod jest na rynku już tak długo, że jego nazwa stała się synonimem dla odtwarzaczy MP3. Wszystkie sprzedawane do tej pory modele iPodów miały pewne cechy wspólne - były małe, pojemne i miały atrakcyjny wygląd. No i oczywiście były i są modne.

Aby podtrzymać zainteresowanie klientów, Apple musiał przedstawić coś nowego. I taki jest iPod nano, który pod wieloma względami stanowi hybrydę iPoda shuffle, wycofanego już z produkcji iPoda mini, oraz "normalnego" iPoda z kolorowym wyświetlaczem. Urządzenie dostępne jest w dwóch kolorach - białym i czarnym. Podobnie jak w przypadku shuffle'a, zastosowano pamięci typu flash o pojemności 2 lub 4 GB. Tak jak mini, model nano dysponuje kolorowym ekranem, na którym można wyświetlać zdjęcia i okładki albumów i podobnie jak w iPodzie mini nie są dostępne funkcje nagrywania dźwięku oraz wyświetlania pokazów slajdów na telewizorze. Pewną ciekawostką są nowe funkcje stopera, blokady ekranu i zegara. Możliwe jest wyświetlanie tekstu odtwarzanych piosenek.

iPod nano - Odtwarzacz MP3 z kolorowym wyświetlaczem
iPod nano jest naprawdę mały - jego wymiary to tylko 9,0 x 4,0 x 0,69 mm, co oznacza, że można umieścić go w portfelu w przegródce na karty kredytowe. Dzięki użyciu stali nierdzewnej i specjalnego polimeru urządzenie nie zgina się, a podczas korzystania z niego nie mamy wrażenia, że coś zaraz się zepsuje. Również korzystanie z klikalnego kółka nie sprawia większych problemów, nawet jeśli nasze palce są dość grube. Po każdym naciśnięciu kółka słychać wyraźne kliknięcie. Jego działanie czasami jest nawet zbyt szybkie, ale po kilkunastu minutach można się do tego przyzwyczaić.

Niewielkie rozmiary tego modelu oznaczały konieczność zmiany układu portów. Gniazdo słuchawkowe zostało przeniesione na dół urządzenia i znalazło się obok standardowego złącza 30-pinowego. Może to sprawiać pewne problemy w przypadku korzystania z akcesoriów wyposażonych w grubsze wtyczki. Synchronizacja iPoda odbywa się tylko poprzez złącze USB, aczkolwiek ładowanie jest możliwe również przez FireWire. Apple twierdzi, że są tylko obsługiwane porty USB 2.0, choć w czasie testów powiodła się synchronizacja z powolnym portem USB 1.1 w starym Power Macu G4. Jeżeli jednak komputer nie jest wyposażony w szybszy port USB, zalecam dokupienie odpowiedniej karty (np. PCI lub PC Card), co znacznie ułatwi korzystanie z iPoda.

Dzięki zastosowaniu pamięci flash przechodzenie między kolejnymi ekranami jest wyjątkowo szybkie. Jest to szczególnie widoczne podczas wyświetlania zdjęć - iPod nano był pod tym względem wyraźnie szybszy niż iPod photo 60 GB, Również podczas odtwarzania muzyki nie były słyszalne żadne opóźnienia w czasie przechodzenia między piosenkami.

iPod nano - Odtwarzacz MP3 z kolorowym wyświetlaczem
Ekran LCD iPoda jest bardzo wyraźny, nawet pomimo rozdzielczości 176 x 132. Co ciekawe, jest ona większa niż w przypadku iPoda mini (138 x 110), co jest wynikiem mniejszej plamki (0,168 mm zamiast 0,18 mm). Pozwala to wyświetlić większą ilość informacji jednocześnie. Jednak kiedy ekran nie jest podświetlony, trudno sprawdzić, co jest na nim wyświetlane.

Niestety, czas pracy na baterii nie jest tak dobry, jak w przypadku iPoda mini drugiej generacji, który w czasie naszych testów osiągnął aż 26 godzin ciągłej pracy. Apple twierdzi, że iPod nano może odtwarzać bez przerw przez miej więcej 14 godzin. W czasie pierwszego testu osiągnąłem tylko 12 godzin i 52 minuty, natomiast kolejne testy pozwoliły osiągnąć znamionowy czas odtwarzania. W czasie odtwarzania pokazu slajdów iPod wyczerpał się dopiero po 4 godzinach i 36 minutach, co wydaje się dobrym wynikiem.

Kupić, nie kupić

Wyraźny, kolorowy ekran, wygodne i szybko działające przyciski sterujące, możliwość wyświetlania zdjęć, szybka synchronizacja i niewielkie rozmiary - wszystkie te cechy sprawiają, że ten model jest praktycznie idealnym przedstawicielem średniej klasy odtwarzaczy MP3. Nie ulega też wątpliwości, że iPod nano wygląda wyjątkowo atrakcyjnie i modnie, co jest ogromną zaletą w naszych czasach.

produkt: iPod nano

producent: Apple

cena brutto: 999 zł (model 2 GB), 1199 zł (4 GB)

konkurenci: Sony, iRiver, Creative

kontakt:http://www.apple.com.pl

za:

Kolorowy ekran, wygodne sterowanie, wyświetlanie zdjęć, brak opóźnień dzięki użyciu pamięci flash, atrakcyjny wygląd.

przeciw:

Brak synchronizacji przez FireWire, brak możliwości wyświetlania zdjęć na telewizorze.