iPod nano - kontrowersje wokół nazwy?

Wprowadzenie przez koncern Apple na rynek kolejnego modelu odtwarzacza muzycznego iPod - nano - może przypieczętować zwycięstwo tej firmy w wojnie o prymat wśród producentów tego typu urządzeń. Czy nazwa najmłodszego dziecka Apple'a nie narusza przypadkiem prawa? Największy problem ma z tym Creative, producent odtwarzacza Zen Nano.

Zen Nano miał swoją premierę w marcu tego roku. Trafniejsze byłoby jednak stwierdzenie, że wszedł na rynek jeszcze w zeszłym roku - Zen Nano to nowa nazwa odtwarzacza MuVo N200. Kierownictwo Creative'a zastanawia się teraz, czy nie podjąć ewentualnych kroków prawnych w związku z posunięciem Apple'a.

Podstawą pozwu nie mogłoby być jednak naruszenie nazwy produktu - słowo "nano", jako jednostka miary, nie może być czyjąś własnością. Creative musiałoby raczej udowodnić, że Apple chce zbudować markę nowego produktu w oparciu o już istniejący na rynku produkt.

Najwyraźniej walka między oboma firmami nabiera rumieńców. Niedawno okazało się, że Creative jest właścicielem dokumentu patentowego, opisującego interfejs użytkownika iPoda.


Zobacz również