iPod obchodzi czwarte urodziny

Kiedy 23 października 2001 r. koncern Apple wprowadzał na rynek pierwszą generację przenośnych odtwarzaczy muzycznych iPod, chyba nikt nie spodziewał się, jak zawrotną karierę zrobi to urządzenie. Na pozór był to odtwarzacz jakich wiele na rynku elektroniki użytkowej, w rzeczywistości okazał się jednak prawdziwą "kurą znoszącą złote jajka" (pokaźny procent wpływów firmy pochodzi ze sprzedaży iPodów, które trafiły już do milionów użytkowników na całym świecie). Z okazji czwartych urodzin iPoda postanowiliśmy przybliżyć Wam nieco historię tego urządzenia, choć, prawdę mówiąc, nie wierzymy, aby ktoś jeszcze nie miał okazji o nim usłyszeć...

Jak już wspomnieliśmy, pierwsza wersja iPoda została zaprezentowana 23 października 2001 r. Dysponowała ona dyskiem o pojemności 5 GB, który umożliwiał zapisanie na nim do tysiąca utworów o jakości Audio CD. Posiadała także wyświetlacz o rozdzielczości 160 x 128 pikseli, wprowadzała również charakterystyczny dla wszystkich przyszłych iPodów element konstrukcji - tzw, "kółko do przewijania" (ang, scroll-wheel) długiej listy utworów. Już pół roku później, w marcu 2002 r. Apple wprowadził na rynek wersję iPoda o podwojonej pojemności dysku, 10 GB, w której zastosowano m.in. nowe oprogramowanie, ułatwiające zarządzanie muzyczną kolekcją. Klient podczas składania zamówienia mógł także zamówić wygrawerowanie na tylnej ściance iPoda dowolnego napisu lub grafiki.

iPod

iPod

Tym razem nie minęło nawet pół roku, kiedy pojemność iPoda znowu uległa podwojeniu - urządzenia z 20-gigabajtowymi dyskami weszły do sprzedaży w lipcu 2002 r. Zmodyfikowany odtwarzacz niósł ze sobą kolejną nowość, a mianowicie kompatybilność z komputerami PC (do tej pory iPodem mogli się cieszyć głównie posiadacze komputerów Mac). Ponadto, wersja ta była odporniejsza na mechaniczne uszkodzenia, a port FireWire, służący do komunikacji z komputerem, uzyskał ochronną klapkę.

Porównanie dostępnych obecnie w sprzedaży modeli odtwarzacza iPod.

Porównanie dostępnych obecnie w sprzedaży modeli odtwarzacza iPod.

Przełomowym momentem kariery iPoda, a w zasadzie również całego koncernu Apple, był kwiecień 2003 r. kiedy to firma otworzyła internetowy sklep muzyczny, iTunes Music Store, oferujący sprzedaż nagrań z formie cyfrowej w cenie 99 centów za sztukę. W katalogu sklepu znalazło się początkowo 200 tysięcy utworów.

W ciągu zaledwie kilku dni okazało się, że był to strzał w dziesiątkę - po tygodniu z usług iTunes Music Store skorzystano ponad milion razy! Steve Jobs, szef Apple'a triumfował: "W mniej niż tydzień pobiliśmy wszelkie rekordy i staliśmy się największą internetową firmą muzyczną. Udalo nam się stworzyć pierwszy wygodny i efektywny system dystrybucji muzyki w cyfrowej erze".


Zobacz również