iPod przyczyną głuchoty?

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Luizjana złożył w sądzie pozew przeciwko firmie Apple. John Kiel Patterson zarzuca koncernowi, że odtwarzacz iPod może być powodem uszkodzenia, a nawet trwałej utraty słuchu u użytkowników.

Patterson twierdzi w pozwie, że iPod jest w stanie wygenerować dźwięk o głośności 115 dB, co może spowodować uszkodzenie słuchu, jeżeli użytkownik zostanie wystawiony na działanie tak głośnego dźwięku na więcej niż pół minuty w ciągu dnia. Powód twierdzi także, że odtwarzacz jest wadliwie skonstruowany i nie zawiera wystarczających ostrzeżeń o możliwej utracie, czy uszkodzeniu słuchu - dlatego też Patterson domaga się rekompensaty za bliżej niesprecyzowane szkody oraz zmodyfikowania odtwarzacza tak, by stał się on bezpieczny dla użytkowników.

Patterson poinformował również w pozwie, że kupił iPoda rok temu, ale nie precyzuje, czy poprzez używanie go doznał jakichś szkód.

Do tej pory firma Apple sprzedała na całym świecie czterdzieści dwa miliony iPodów, z czego czternaście milionów w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Na każdym egzemplarzu odtwarzacza zawarte jest ostrzeżenie: "permanent hearing loss may occur if earphones or headphones are used at high volume." (używanie słuchawek przy dużej głośności może być powodem trwałej utraty słuchu). Do tej pory tylko we Francji firma była zmuszona do wycofania produktu ze sklepów i zmodyfikowania jego oprogramowania - tak, by głośność ograniczona została do 100 dB.