iPod touch


Redmond, mamy problem

Co ciekawe, premiera nowego iPo-da skłoniła koncern Microsoft do obniżki ceny odtwarzacza Zune. Firma z Redmond ogłosiła zamiar obniżki cen jeszcze we wtorek, czyli przed konferencja Apple, kiedy nie było jeszcze wiadomo, co pokaże firma Steve'a Jobsa. Informacje o obniżce cen zamieszczono w blogu Zune Insider - wynika z nich jednak, iż planowa no ją już od jakiegoś czasu. Trudno jednak przypuszczać, by przekazanie tej informacji niemal w tym samym czasie co premiera iPoda touch było dziełem przypadku.

W blogu czytamy również, iż firma szacuje, że niższa cena odtwarzacza Zune korzystnie wpłynie na popyt na to urządzenie. Zune dysponuje 30-gigabajtowym dyskiem twardym, modułem Wi-Fi oraz tunerem FM, którego brak wielu użytkowników zarzuca iPodom.

To nie koniec

Kolejna nowość, o jakiej wczoraj dowiedział się świat, nosi nazwę iTunes Wi-Fi Music Store. Usługa ta umożliwia posiadaczowi iPoda touch bądź iPhone'a na bezprzewodowy dostęp do sklepu iTMS oraz dokonywanie w nim zakupów. Smartfon Apple'a nie jest jednak na razie przystosowany do tej usługi. Steve Jobs zapowiedział jednak, że jeszcze we wrześniu nastąpi aktualizacja oprogramowania dla iPhone'ów które są obecnie w użyciu, która umożliwi ich właścicielom dostęp do iTunes Wi-Fi.

Jobs poinformował także o dostępności nowej wersji programowego odtwarzacza multimedialnego iTunes. Wydanie 7.4 programu (dostępne także do pobrania z naszego działu Download) ma zawierać kreator dzwonków telefonicznych, które będzie można umieszczać w iPhone'ie. Wcześniej użytkownicy smartfone'a Apple mogli wybierać spośród 25 wbudowanych sygnałów oznaczających połączenie przychodzące - nie było możliwości ustawienia pliku muzycznego jako dzwonka.

Wszystkie utwory w sklepie iTunes Music Store, które będzie można przekształcić w dzwonki, będą oznakowane stosowną ikoną (będzie ich na początku ok. 500 tysięcy spośród 6 milionów dostępnych plików). Kliknięcie ikony wyświetla okno z zapisem falowym utworu -użytkownik może zaznaczyć jego 30-sekundowy fragment, który zostanie skon wertowany na dzwonek (można też wprowadzić efekty „fade in" na początku i „fade out" na końcu danego fragmentu).

Trzeba jed na k podkreślić, iż wykonanie dzwonka z piosenki nie jest darmowe. Użytkownik tworzący dzwonek z pliku, którego nie ma w kolekcji, musi zapłacić od 99 centów do 1,98 USD oraz dodatkowo koszt pobrania pliku z iTMS. Za wykonanie dzwonka z piosenki już posiadanej trzeba zapłacić 99 centów. Dopóki jed nak nie ma polskiego oddziału iTunes Music Store, problem ten nie dotyczy polskich użytkowników.