iPod touch - Wi-Fi i dotykowy ekran w odtwarzaczu

Warto wspomnieć, iż obsługa Wi-Fi znalazła się wcześniej w odtwarzaczu Microsoft Zune (który miał być odpowiedzią giganta z Redmond na iPody), jednak - zdaniem Jobsa - nie była to próba udana. Szef firmy przekonuje bowiem, iż mobilne urządzenia mają zwykle problemy z obsługą stron internetowych, natomiast iPod touch posiada wbudowaną przeglądarkę internetową.

Najnowszy model iPoda został wyposażony w pamięć flash o pojemności 8 lub 16 GB. Wbudowany w urządzenie akumulator zapewnia 22 godziny odtwarzania muzyki i 5 godzin wideo. Cena odtwarzacza w zależności od wersji wynosić będzie 299 lub 399 USD. W przeciwieństwie jednak do iPhone'a produkt ten będzie dostępny globalnie od samego początku.

iPody do poprawki

Oprócz całkowicie nowego modelu odtwarzacza firma Steve'a Jobsa unowocześniła istniejące już w ofercie urządzenia - iPod nano oraz iPody "wideo". Pierwsze z wymienionych zostało nieco przebudowane: obecnie jest krótsze i szersze, posiada też większy ekran (o przekątnej 2" i rozdzielczości 320 x 240 pikseli, zamiast 1,5-calowego ekranu 176 x 132 pikseli).

Poza powiększonym ekranem, uatrakcyjniającym oglądanie materiałów filmowych, iPod nano obsługuje też funkcję Cover Flow, znaną z iTunes, a pozwalającą na przeglądanie okładek płyt. Co ważne, obsługuje też gry (z trzema grami, w tym Vortex i Sudoku, będzie dystrybuowany). Urządzenie dostępne będzie w kolorze czarnym, czerwonym, niebieskim, srebrnym i zielonym. Zastosowany w nowy iPodzie nano akumulator ma umożliwiać 24 godziny odtwarzania muzyki lub 5 godzin oglądania filmów.

Nowy iPod nano - szerszy, niższy, z większym ekranem

Nowy iPod nano - szerszy, niższy, z większym ekranem

Z kolei iPod "wideo" zyskał oficjalną nazwę - classic (Jobs w trakcie wczorajszej prezentacji mówił: "iPod ma teraz śmieszną nazwę. Nazwaliśmy go po prostu iPodem bo był pierwszy, ale pomyśleliśmy, że czas dać mu imię. Nazwiemy iPoda mianem 'klasyczny'") oraz w całości metalową obudowę. Dostępne będą dwie wersje urządzenia, z dyskiem twardym o pojemności 80 oraz 160 GB, kosztujące odpowiednio 249 i 349 USD. Będzie można wybierać pomiędzy srebrnym a czarnym kolorem obudowy. Urządzenia z tej serii mają zapewniać do 30 godzin odtwarzania muzyki i 5 godzi odtwarzania wideo.

Zmiany nie ominęły też interfejsu wspomnianych odtwarzaczy - widok menu został podzielony na dwie części: w lewej strony widnieje standardowe menu nawigacyjne znane ze starszych modeli, natomiast po prawej stronie wyświetlana jest aktualnie wybierana pozycja.

Najmniej zmian zaszło w iPodzie shuffle, który doczekał się tylko nowych wersji kolorystycznych - nadal będzie dysponował 1 GB pamięci i kosztował 79 USD.

Do tej pory sprzedano 110 milionów odtwarzaczy iPod. Zdaniem Jobsa wchodzący w skład rodziny tych urządzeń iPod nano jest "najpopularniejszym odtwarzaczem muzycznym w historii".