iPod touch - Wi-Fi i dotykowy ekran w odtwarzaczu

Apple tnie ceny

iPod nano potanieje - za wersję o pojemności 4 GB trzeba będzie zapłacić 149 USD, a za model 8 GB - 199 USD (w obu przypadkach jest to obniżka o 50 dolarów). Obniżką cen objęty też został smartfon Apple - iPhone. Wersja z pamięcią o pojemności 8 GB będzie kosztować 399 USD, czyli o 200 dolarów mniej niż wynosiła pierwotna cena tego urządzenia. Jednocześnie koncern zrezygnował z produkcji iPhone'a o mniejszej pojemności (4 GB), gdyż nie cieszył się on takim wzięciem, jak pojemniejszy model.

iPod touch - Wi-Fi i dotykowy ekran w odtwarzaczu

Multimedialne urządzenia przenośne Apple w pełnej krasie

Obniżka cen iPhone'a, i to dość znacząca, bo o 1/3, ma miejsce zaledwie w 2 miesiące po rynkowej premierze urządzenia (szerzej informowaliśmy o tym w artykule iPhone - skazany na sukces?). W tym czasie w Stanach Zjednoczonych sprzedawało się ono lepiej, niż jakikolwiek inny smartfon konkurencyjnej firmy - do końca września sprzedaż ma przekroczyć milion sztuk. Chociaż należy pochwalić ten krok, można spodziewać się, iż większość z tych, którzy zdążyli już zapłacić 600 dolarów za iPhone'a 8 GB, nie zareaguje przychylnie na obniżkę ceny ani na politykę firmy Apple.

Redmond, mamy problem

Co ciekawe, premiera nowego iPoda skłoniła koncern Microsoft do obniżki ceny odtwarzacza Zune. Firma z Redmond ogłosiła zamiar obniżki cen jeszcze we wtorek, czyli przed konferencja Apple, kiedy nie było jeszcze wiadomo, co pokaże firma Steve'a Jobsa. Informacje o obniżce cen zamieszczono w blogu Zune Insider - wynika z nich jednak, iż planowano ją już od jakiegoś czasu. Trudno jednak przypuszczać, by przekazanie tej informacji niemal w tym samym czasie co premiera iPoda touch było dziełem przypadku.

W blogu czytamy również, iż firma szacuje, że niższa cena odtwarzacza Zune korzystnie wpłynie na popyt na to urządzenie. Zune dysponuje 30-gigabajtowym dyskiem twardym, modułem Wi-Fi oraz tunerem FM, którego brak wielu użytkowników zarzuca iPodom.

To nie koniec

Kolejna nowość, o jakiej wczoraj dowiedział się świat, nosi nazwę iTunes Wi-Fi Music Store. Usługa ta umożliwia posiadaczowi iPoda touch bądź iPhone'a na bezprzewodowy dostęp do sklepu iTMS oraz dokonywanie w nim zakupów. Smartfon Apple'a nie jest jednak na razie przystosowany do tej usługi. Steve Jobs zapowiedział jednak, że jeszcze we wrześniu nastąpi aktualizacja oprogramowania dla iPhone'ów które są obecnie w użyciu, która umożliwi ich właścicielom dostęp do iTunes Wi-Fi.

Jobs poinformował także o dostępności nowej wersji programowego odtwarzacza multimedialnego iTunes. Wydanie 7.4 programu (dostępne także do pobrania z naszego działu Download) ma zawierać kreator dzwonków telefonicznych, które będzie można umieszczać w iPhone'ie. Wcześniej użytkownicy smartfone'a Apple mogli wybierać spośród 25 wbudowanych sygnałów oznaczających połączenie przychodzące - nie było możliwości ustawienia pliku muzycznego jako dzwonka.

Wszystkie utwory w sklepie iTunes Music Store, które będzie można przekształcić w dzwonki, będą oznakowane stosowną ikoną (będzie ich na początku ok. 500 tysięcy spośród 6 milionów dostępnych plików). Kliknięcie ikony wyświetla okno z zapisem falowym utworu - użytkownik może zaznaczyć jego 30-sekundowy fragment, który zostanie skonwertowany na dzwonek (można też wprowadzić efekty "fade in" na początku i "fade out" na końcu danego fragmentu).

Trzeba jednak podkreślić, iż wykonanie dzwonka z piosenki nie jest darmowe. Użytkownik tworzący dzwonek z pliku, którego nie ma w kolekcji, musi zapłacić od 99 centów do 1,98 USD oraz dodatkowo koszt pobrania pliku z iTMS. Za wykonanie dzwonka z piosenki już posiadanej trzeba zapłacić 99 centów. Dopóki jednak nie ma polskiego oddziału iTunes Music Store, problem ten nie dotyczy polskich użytkowników.