iPod video - a jednak to prawda!

Koncern Apple zaprezentował wczoraj, na specjalnie w tym celu zorganizowanej konferencji, piątą generację przenośnych odtwarzaczy multimedialnych iPod - modele z tej serii oferują możliwość odtwarzania plików wideo. Od jakiegoś czasu było w mediach głośno o tym, iż firma Steve'a Jobsa zamierza wprowadzić tego typu urządzenie na rynek, jednak sam Jobs nie sprawiał wrażenia osoby, której zależało na wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości. Sprawa wyjaśniła się sama - nowy model odtwarzacza, nazwany po prostu iPodem bez żadnych dodatkowych określeń wskazujących na jego nową funkcjonalność, ujrzał wreszcie światło dzienne.

iPod video - a jednak to prawda!

Nowe iPody - teraz także z możliwością odtwarzania wideo

Nowe iPody dostępne są w dwóch wersjach pojemnościowych, 30 i 60 GB - kosztują one odpowiednio 299 i 399 USD. Urządzenia te są nieco mniejsze niż ich poprzednicy - wersja z dyskiem 30 GB mierzy 104 x 61 x11 mm, a 60 GB - jest o 3 mm grubsza. Filmy można oglądać na kolorowym podświetlanym wyświetlaczu LCD o przekątnej 2,5 cala, o rozdzielczości 320x240 pikseli (65 tys. barw). iPod wyposażony jest w gniazdo stereo typu "minijack", port dla podstawki dokującej, port USB 2.0 oraz wyjście AV, które umożliwia odtwarzanie plików filmowych zapisanych na jego dysku za pomocą np. odbiornika telewizyjnego.

Wersja 30 GB może przechować do 75 godzin wideo, natomiast czas pracy jej baterii w przypadku odtwarzania muzyki wynosi 14 godzin, zdjęć - 3 godziny, a wideo - 2 godziny. Wersja 60 GB umożliwia zapisanie na dysku do 150 godzin materiału wideo, a bateria pozwala na odtwarzanie muzyki przez 20 godzin, wideo - 3 godziny, a przeglądanie zdjęć - 4 godziny.

Zobacz również:

Urządzenie odtwarza filmy w formatach MPEG-4 i H.264. iPody obsługują też następujące formaty dźwięku: AAC (16 to 320 Kbps), Protected AAC (ze sklepu muzycznego online iTunes), MP3 (16 - 320 kbps), MP3 VBR, Audible ( 2, 3, 4), Apple Lossless, AIFF i WAV. Obsługiwane formaty grafiki (iPody pozwalają także na przeglądanie obrazów) to JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD i PNG.

Nowe iTunes dla nowego iPoda

Jednocześnie z premierą nowego modelu iPoda, Apple zaprezentował również szóstą wersję aplikacji iTunes. W porównaniu do opublikowanego 36 dni temu iTunes 5, nowa edycja wyposażona została w kilka ciekawych funkcjonalności "skrojonych" niejako pod wideo iPoda. Dzięki nim, użytkownicy będą mogli pobierać na swoje odtwarzacze programy telewizyjne czy teledyski.

"Robimy dla branży wideo to, co wcześniej zrobiliśmy dla muzyki - teraz, możesz łatwo kupić i pobrać wideo, odtworzyć je na komputerze oraz wziąć ze sobą na swoim iPodzie" - powiedział Steve Jobs. Według niego, każdy plik wideo, kupiony w iTunes, wyposażony będzie w technologię ochrony praw autorskich FairPlay DRM (Digital Rights Management). Oznacza to, że użytkownik będzie miał możliwość pobrania kupionego pliku na wiele komputerów oraz przegrywania go na nowe iPody. Niemożliwe będzie jednak umieszczenie ich na innym nośniku, takim jak płyta CD czy DVD.

W tej chwili, krótkie filmy kosztują w sklepie iTunes 1,99 USD za sztukę (odcinek serialu, programu, teledysk). Co ciekawe, już w chwili premiery klienci otrzymali możliwość zakupu najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych seriali, takich jak "LOST" ("Zagubieni" - w Polsce nadawany przez telewizję AXN) czy "Desperate Housewives" ("Gotowe na Wszystko" - nadawany w telewizji Polsat). Wszystkie nowe odcinku będą publikowane w sklepie iTunes już dzień po premierze na małym ekranie.

Szkoda, że Apple wciąż nie zauważa Polski. W naszym kraju niemożliwe jest niestety robienie zakupów w internetowym sklepie iTunes.

Więcej informacji: Apple