iPod zagrożony

Creative rozpoczął już sprzedaż zaprezentowanego latem tego roku przenośnego odtwarzacza MP3 o nazwie Zen. Dzięki 20-gigabajtowemu dyskowi oraz stosunkowo niskiej cenie ma on stanowić poważne zagrożenie dla produkowanego przez Apple iPoda.

iPod zagrożony

Dysk przenośnego odtwarzacza Creative'a pozwala na zapisanie na nim nawet 8 tys. utworów w formacie MP3 (przy bitrate równym 128 kb/s). Urządzenie posiada także podświetlany wyświetlacz LCD oraz solidną, metalową obudowę. Zen jest ponadto kompatybilny z systemami z rodziny Windows oraz Mac OS i może odtwarzać pliki MP3 oraz WMA (Windows Media Audio). Do kopiowania plików z komputera do odtwarzacza (lub odwrotnie) służą złącza USB 1.1 oraz FireWire.

Najważniejsza jednak, zdaniem producenta, jest cena nowego odtwarzacza - w USA będzie on sprzedawany po ok. 300 USD. Dla porównania - cena wyposażonego w 10-gigabajtowy dysk iPoda wynosi ok. 600 USD. Nowe iPody, dysponujące dyskiem o pojemności 20 GB, które mają trafić do sprzedaży w pierwszym kwartale 2003 roku, będą zapewne jeszcze droższe.

Jedyną wadą Zena (w porównaniu z produktem Apple) są jego nieco większe gabaryty. Wynika to jednak z faktu, że odtwarzacz Creative'a wykorzystuje dyski 2,5", które są tańsze niż montowane w iPodach dyski 1,8".