iSuppli: mniejsza sprzedaż smartfonów w stosunku do poprzedniego kwartału

Apple zanotowało znaczny wzrost sprzedaży i ciągle zbliża się do pierwszego miejsca wśród największych producentów. Jednak Nokia i Motorola zaliczyły duże spadki, które doprowadziły do zmniejszenia sprzedaży smartfonów w ostatnim okresie w stosunku do wyników z czwartego kwartału roku 2010.

Informowaliśmy niedawno, że sprzedaż smartfonów wzrosła w porównaniu do pierwszego kwartału roku ubiegłego. Jednak, jak informuje firma iSuppli, po raz pierwszy od dłuższego czasu spadła ona w stosunku do wyników z czwartego kwartału roku ubiegłego.

W pierwszym kwartale 2011 sprzedano 97,2 mln smartfonów, czyli o 1,5 proc. mniej niż w ostatnim kwartale 2010 roku, kiedy sprzedano ich 98,7 mln. Sprzedaż wielu produktów elektronicznych przechodzi załamanie w pierwszym kwartale roku, co stanowi następstwo świątecznych zakupów. Jednak nie dotyczyło to smartfonów od początku roku 2009.

Do spadku doprowadziła zmniejszona sprzedaż Nokii i Motoroli. Pierwsza firma uzyskała wynik o 14,5 procent, a druga o 16,3 procent gorszy niż w czwartym kwartale 2010. Tina Teng z iSuppli mówi, że ogłoszenie współpracy Nokii z Microsoftem obniżyło zainteresowanie smartfonami firmy z systemami Symbian i MeeGo. To niekorzystna sytuacja dla Nokii, która jeszcze długo może nie wydać pierwszych urządzeń z systemem Windows Phone.

Wśród największych producentów, oprócz Nokii i Motoroli, spadek sprzedaży zanotował także Samsung, który mocno wychamował w ostatnim kwartale. Pozostał firmy zaliczyły mniejszy lub większy wzrost, ale nieco spadło jego tempo. Najbardziej poprawiły swoje wyniki LG i Apple. Pierwsza firma, która nieco spóźniła się z wejściem na rynek smartfonów, teraz nadrabia straty i uzyskała wzrost o 60 procent, co daje jej obecnie 7 miejsce. Apple sprzedało prawie 15 proc. więcej iPhone’ów niż w czwartym kwartale i jest na 2 miejscu z coraz mniejszą stratą do Nokii.

Tina Teng mówi, że mniejsza liczba sprzedanych telefonów jest raczej wynikiem kontroli zapasów, a nie słabnącego popytu wśród klientów. iSuppli nadal oczekuje 60 proc. wzrostu globalnej sprzedaży smartfonów w roku 2011.