iTVP - internetowa premiera filmu

Okazuje się, że rodzimy sektor filmowy nie jest zupełnie niewrażliwy na nowe tendencje dotyczące dystrybucji filmów. Świadectwem tego będzie zaplanowana na 19 kwietnia podwójna premiera filmu "Oda do radości", który widzowie będą mogli obejrzeć w kinie lub w Internecie - w serwisie www.itvp.pl.

Za organizację złożonego technologicznie przedsięwzięcia odpowiadają Grupa Akson Net należąca do Akson Studio, Gutek Film (producent filmu) oraz iTVP - czyli platforma internetowa TVP S.A. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", film dostępny w serwisie www.itvp.pl będzie można obejrzeć na dwa sposoby - pierwszym będzie strumieniowa transmisja wideo (usługa taka kosztować będzie 5 zł). Drugim wariantem będzie pobranie filmu na dysk komputera - kosztować to będzie 10 zł, ale klient będzie mógł nagrać plik (o jakości SVCD) na płytę (jedną kopię).

"Choć jestem producentem filmowym, nigdy nie zapominam, że przede wszystkim jestem widzem. Czekałem od dawna na taki debiut, jak "Oda do radości", wielowymiarową, współczesną i niejednoznaczną opowieść o młodym pokoleniu. Kino i Internet - wspólnymi siłami - pozwolą, by ten głos młodego pokolenia dotarł wszędzie tam, gdzie czekają na niego myślący widzowie, ciekawi świeżego spojrzenia na naszą rzeczywistość" - mówi Michał Kwieciński, szef Akson Studio. "Ostatnio oglądałem "Odę do radości" raz jeszcze w konkursie międzynarodowego festiwalu w Rotterdamie i obserwowałem, jak widzowie niewiele wiedzący o Polsce, oglądają ten debiut jako uniwersalną opowieść o bliskich im dylematach i emocjach. Internet to potężne medium, dzięki któremu filmy dotrą już wkrótce tam, gdzie nie ma kin i dostępu do premier filmowych. Jednak dla mnie osobiście nic nie zastąpi kontaktu z obrazem wyświetlanym w ciemnej sali filmowej" - dodaje Roman Gutek, szef Gutek Film.

Oda do radości

Oda do radości

Film koncentruje się na przeżyciach trójki głównych bohaterów - Agi, Michała i Wiktora. Aga po pobycie w Anglii wraca do domu, na Śląsk. To, co zastaje nie napawa optymizmem. W kopalni trwa strajk i pracującemu tam ojcu grozi utrata pracy. Dziewczyna postanawia otworzyć własny zakład fryzjerski, by pomóc rodzinie. W Warszawie Michał wygrywa radiowy konkurs hip-hopowy. W życiu rodzinnym i uczuciowym nie ma już jednak tyle szczęścia. Wiktor wraca po studiach do niewielkiej nadmorskiej miejscowości. Jednak nie może dogadać się z rodzicami, a praca w wędzarni ryb, jedyna którą udało mu się dostać, zupełnie nie daje mu satysfakcji. Losy tych trzech postaci przetną się niespodziewanie w kluczowym dla ich życia momencie...

Opracowano na podstawie materiałów dystrybutora.

Kamil Przełęcki, szef Grupy Akson Net, tłumaczy, że inicjatorzy przedsięwzięcia chcą w ten sposób sprawdzić, jak wygląda w Polsce zapotrzebowanie na legalne filmy w Internecie. "Wierzę, że współistnienie różnego rodzaju mediów jakiego dziś jesteśmy świadkami otwiera nowe możliwości i poszerza ofertę kierowaną do odbiorców. Precedensy tego rodzaju zawsze pociągają za sobą konieczność przełamania stereotypów" - mówi Przełęcki.

Więcej informacji: ITVP, Grupa Akson Net.