iTunes 4.5 – nowa wersja, dodatkowe funkcje

Dziś swoją premierę ma kolejna wersja odtwarzacza iTunes firmy Apple. Nowa edycja programu, którego jednym z zadań jest obsługa internetowego sklepu muzycznego iTunes Music Store, została zaopatrzona w szereg nowych funkcji.

Główne okno iTunes 4.5

Główne okno iTunes 4.5

Pierwszą z nowości będzie możliwość darmowego pobrania z iTunes Music Store jednego utworu w każdą środę. Niestety, opcja ta dotyczy jedynie użytkowników, którzy mają pełny dostęp do zasobów sklepu (czyli, jak do tej pory mieszkańców USA).

Kolejną ciekawostką, jest możliwość publikowania prywatnych playlist, kryjąca się pod nazwą iMix. Lista taka może się składać z utworów, które dostępne są w sklepie iTunes Music Store. Inne nagrania, które przykładowo zostały przekonwertowane z płyty Audio-CD, a nie są dostępne w zasobach sklepu, nie będą publikowane. Stworzoną liste możemy w prosty sposób rozesłać do znajomych.

Pakiet 72 teledysków w iTunes 4.5

Pakiet 72 teledysków w iTunes 4.5

Także miłośnicy teledysków znajdą coś dla siebie w iTunes 4.5. Udostępniono im bowiem streaming 72 klipów w formacie QuickTime, które możemy oglądać bezpośrednio w oknie sklepu. Pod oknem wyświetlania teledysku znajduje się odpowiedni plik z danym utworem, który możemy zakupić. Klipy te są dostępne dla każdego posiadacza iTunes 4.5, tak jak i 1200 internetowych rozgłośni radiowych. Do aplikacji zaadaptowano również działkę ze strony Apple, w której znajdziemy trailery do filmów.

Niespodzianka czeka na zwolenników formatu WMA. Nowy iTunes oferuje już bowiem możliwość importowania do odtwarzacza plików właśnie w tym formacie. Jedynym warunkiem jest brak zabezpieczenia takich plików systemem DRM. Garść nowych funkcji uzupełnia dodatkowo opcja CD Insert Painting, która pozwala na drukowanie okładki z poziomu aplikacji oraz listy swoich ulubionych nagrań.

iTunes 4.5 zarówno w wersji dla systemów Windows 2000 i XP, jak i Mac OS X można już pobrać ze strony:

http://www.apple.com/itunes/download

Więcej informacji: http://www.apple.com