iTunes Store: Apple usuwa DRM i różnicuje ceny utworów

Koncern Apple poinformował, że materiały audio-wideo dostępne w sklepie internetowym iTunes Store przestają być zabezpieczane systemami DRM. W zamian za rezygnację z tego zabezpieczenia, Apple zastosuje w swoim sklepie bardziej elastyczną politykę cenową. DRM zniknie z największego multimedialnego e-sklepu do końca marca br.

Zgodnie z nowymi warunkami proponowanymi przez Apple, wszystkie utwory oferowane w iTunes zostaną podzielone na trzy grupy. Ich cena zostanie zróżnicowana. W najtańszej grupie (69 centów) znajdą się starsze utwory, natomiast grupę "średnią" - 99 centów - stanowić będą nowsze utwory, które nie są hitami. Do najdroższej grupy (1,29 USD za plik) zaliczone zostaną najnowsze hity. Wytwórnie muzyczne w umowie z Apple pozostawiły sobie jednak furtkę, która pozwoli im na wycenę niektórych najnowszych piosenek na więcej, niż 99 centów.

Co prawda już od ponad roku w iTunes Store dostępne są utwory bez DRM pochodzące z wytwórni EMI, jednak ich sprzedaż stanowiła jedynie około 10% wszystkich sprzedanych w USA utworów. Nowe uzgodnienia dotyczące braku cyfrowej blokady obejmą pozostałą trójkę największych wytwórni muzycznych, czyli Sony BMG, Universal i Warner Music. Począwszy od 6 stycznia w sklepie będzie można wybierać spośród 8 mln. utworów pozbawionych zabezpieczenia DRM, zaś pozostała część katalogu iTunes (ok. 2 mln. pozycji) ma zostać udostępniona w tej formie do końca marca 2009 r.

Zmianie ma ulec również polityka Apple odnośnie sposobu pobierania muzyki na telefon iPhone. Już wkrótce ma być możliwe przesyłanie utworów również za pomocą sieci telefonii komórkowej.

Warto przy tej okazji zauważyć, że cena pojedynczej piosenki w sklepie Apple nie zmieniła się od ponad 6 lat. Ustalona w 2002 roku cena na poziomie 99 centów oznacza, że piosenka wtedy zakupiona dzisiaj jest warta 1,17 dolara.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: