iTunes dla Windows - już jest

Serwis muzyczny iTunes wreszcie jest dostępny dla użytkowników systemów z rodziny Windows. Koncern Apple udostępnił wczoraj na swoich stronach darmową aplikację iTunes, za pośrednictwem której można m.in. korzystać z zasobów sklepu internetowego iTunes MusicStore (ale także: nagrywać płyty CD, słuchać sieciowego radia, katalogować własne nagrania, czy konwertować pliki audio). Sam sklep jednak nadal dostępny jest jedynie na terenie USA.

iTunes dla Windows - już jest
O rychłym nadejściu "windowsowej" edycji iTunes informowaliśmy już wcześniej:http://www.pcworld.pl/news/news.asp?id=59915 Sklep internetowy iTunes Music Store do końca października będzie posiadał w swoich zbiorach blisko 400 tysięcy utworów i na tym nie poprzestanie (prowadzone są już rozmowy z kolejnymi wytwórniami muzycznymi, w tym również z dwustoma mniejszymi i niezależnymi, dla których iTunes stanowi idealny sposób reklamy zrzeszonych w nich wykonawców). Koszt jednego utworu w iTunes Music Store to 99 centów, niezależnie od wykonawcy. Za cały album płacimy natomiast 9,90 USD. Pliki pobierane są z tych samych serwerów, jak w przypadku wersji dla Macintoshy, co oznacza format AAC (Advanced Audio Coding) w jakości 128 kbps. Stanowi on ekwiwalent pliku MP3 w jakości 160 kbps. Również w tym przypadku w plikach zaimplementowano technologię cyfrowych praw autorskich DRM (Digital Rights Management). Już teraz można słuchać fragmentów utworów zgromadzonych w sklepie. Dodatkowo program obsługujący sklep oferuje słuchanie internetowych rozgłośni radiowych.

iTunes dla Windows - już jest
Udostępniona przez koncern Apple aplikacja iTunes 4.1 dla systemów z rodziny Windows, wymaga posiadania systemu Windows 2000 lub XP oraz odtwarzacza QuickTime (w wersji 6.4 - jeśli takowej nie mamy, instalator dokona odpowiedniej aktualizacji). Co ważne, funkcjonalność iTunes wybiega poza ramy sklepu internetowego iTunes Music Store, z którego za odpowiednią opłatą możemy pobierać wybrane utwory. Służy on także jako biblioteka zgromadzonych na dysku nagrań w formacie MP3, umożliwiając dodatkowo ich nagrywanie na płyty CD bez potrzeby posiadania zewnętrznego programu do nagrywania. Dodatkowo program konwertuje nagrania z płyty CD Audio do formatu MP3, WAV, AIFF oraz AAC. iTunes nie obsługuje natomiast w ogóle formatu WMA. Jakość oraz format plików wynikowych możemy zdefiniować. Podobnie wygląda kwestia zapisu nagrań na płycie CD. Możemy wybrać, czy chcemy nagrać utwory w formacie CD Audio, czy też zapisać kompilację w formacie MP3. Dodatkową funkcjonalność iTunes zyskuje dzięki zastosowaniu protokołu sieciowego Randezvous, który pozwala na przeglądanie zasobów muzycznych innych komputerów znajdujących się w tej samej sieci. Funkcjonowanie programu nie pozostawia zbyt wiele do życzenia (może poza prędkością importowania katalogów, zawierających muzyczne zbiory). Potrafi on jednocześnie odtwarzać pliki z dysku oraz dokonywać konwersji nagrań z płyty CD Audio. Przy tej okazji jest również wyposażony w mechanizm korekcji błędów podczas owego procesu. Brzmienie odtwarzanej muzyki możemy modyfikować przy pomocy 10-pozycyjnego korektora, zawierającego także ponad 20 predefiniowanych ustawień. Do dyspozycji użytkownika oddano rozbudowaną opcję sortowania, która zawiera możliwość poukładania nagrań po tytułach, nazwach wykonawcy, albumach oraz notach, które sami możemy wszystkim utworom nadawać. Równie imponująco sortowanie przedstawia się w samym sklepie, gdzie dodatkowo dochodzi układanie nagrań według recenzji.

Zobacz również:

  • 44 urodziny Orlando Blooma - gdzie obejrzeć filmy, w których gra?
  • Najlepsze świąteczne promocje na sprzęt Apple - iPhone, MacBook, Watch [7.12.2021]
iTunes dla Windows - już jest
Muzykę możemy w bardzo prosty sposób przenieść również do przenośnego odtwarzacza iPod, którego podłączenie automatycznie aktywuje iTunes. Jak podkreślają przedstawiciele Apple, iTunes może synchronizować dane także z przenośnymi odtwarzaczami innych firm (przykładowo Creative'a). Sam iPod zyskał nowe akcesoria w postaci mikrofonu kierunkowego oraz czytnika kart Flash. W owe akcesoria zaopatrzyła iPoda firma Belkinhttp://www.belkin.com Pojemność iPoda (40 GB) pozwala na zapisanie blisko 600 godzin materiału w formacie WAV. Koszt mikrofonu to 49,99 USD. Za czytnik Media Reader zapłacimy 99,99 USD. Obsługiwane przez niego formaty nośników to CompactFlash, SmartMedia, Memory Stick, SD (Secure Digital) oraz MMC (Multimedia Card). Co więcej, aplikacja systemu Mac OS X - iPhoto, służąca do katalogowania zdjęć, potrafi rozpoznać iPoda z czytnikiem Media Reader jako nośnik przechowujący zdjęcia i dokonać ich pobrania. Według przedstawicieli Apple, iPod może przechowywać ponad 20 tysięcy zdjęć wykonanych za pomocą aparatu cyfrowego o matrycy 3 megapikseli. Aby nowe akcesoria współpracowały z iPodem, wymagane jest posiadanie najnowszego oprogramowania do urządzenia. Jego wersja o symbolu 2.1 jest dostępna do pobrania bezpłatnie ze strony Apple, zarówno dla systemów Windows, jak i Mac OS:http://www.apple.com/ipod/download/

Na uwagę zasługuje umowa z firmą PepsiCo, która zamierza udostępnić 100 milionów darmowych nagrań dla uczestników promocji swoich produktów. Co trzecia sprzedawana w USA butelka napoju będzie posiadała w nakrętce specjalny kod, uprawniający do bezpłatnego pobrania utworu z iTunes Music Store. Promocja Pepsi będzie trwała dwa miesiące i rozpocznie się 1 lutego 2004 podczas imprezy SuperBowl Sunday. Kolejna umowa zawarta została z AOL i dotyczy umieszczenia na łamach serwisu muzycznego AOL odnośnika do sklepu iTunes przy każdym oferowanym utworze. Może to oznaczać dodatkowe 25 milionów zainteresowanych zakupami w iTunes Music Store.

Serwis, który wystartował ponad 6 miesięcy temu i posiadał wtedy o połowę mniejsze zasoby, może się poszczycić od tamtej chwili sprzedażą na poziomie 13 milionów utworów. Plany zakładają sprzedaż na poziomie 100 milionów utworów do 28 kwietnia 2004 roku, czyli pierwszej rocznicy uruchomienia iTunes. Przedstawiciele koncernu wskazują też na dodatkową funkcje serwisu, czyli możliwość pobierania książek w formacie audio, których liczebność sięga w tej chwili 5000 pozycji. Znajdziemy wśród nich zarówno najnowsze tytuły oraz bestsellery, jak i klasyczne dzieła, a także audycje radiowe. Udostępnienie tych materiałów stało się możliwe, dzięki umowie Apple z serwisem Audible.comhttp://www.audible.com Tak, jak ma to miejsce w przypadku muzyki, jest możliwe odsłuchanie fragmentu przed podjęciem decyzji o zakupie.

Jak podkreśla Jerzy Bebak, dyrektor działu marketingu w polskim przedstawicielstwie koncernu Apple: "W ciągu najbliższego roku przewidujemy dostępność sklepu internetowego iTunes Music Store na terenie Europy, a co za tym idzie również Polski. Dotychczasowe ograniczenie dostępności jedynie do rynku amerykańskiego spowodowane jest głównie skomplikowanymi procedurami, dotyczącymi praw autorskich pomiędzy różnymi wytwórniami, wydającymi tego samego wykonawcę w różnych rejonach świata. Wydaje się, iż ekspansji iTunes w największym stopniu obawiają się lokalne oddziały wytwórni, które mogą odczuć na własnej skórze spadek sprzedaży. Nie jesteśmy w końcu zmuszeni do zakupu całej płyty. Staramy się zatem docierać do tych wytwórni od strony najbardziej zainteresowanych nowym rynkiem zbytu, czyli artystów. Bardzo duża liczba wykonawców w Polsce oraz za granicami kraju już aktywnie popiera tą inicjatywę i być może dzięki temu uda się uruchomić usługę szybciej. Sklep internetowy iTunes nie jest jednak najważniejszą funkcją całego systemu. Jest jednym z wielu istotnych elementów. Postrzegać należy to bardziej jako zintegrowany pakiet do pobierania, odtwarzania, konwertowania, nagrywania oraz współdzielenia muzyki w ramach jednej sieci."

Więcej informacji oraz program iTunes 4.1 do pobrania: http://www.apple.com/itunes