iTunes i PlayStation Network naruszają patent?

Wynalazca z Republiki Południowej Afryki oskarżył Apple i Sony o to, że ich serwisy iTunes oraz PlayStation Network naruszają jego patent. Amerykański urząd patentowy przyznał mu go w 2004 roku, a dotyczy on "systemu sprzedaży danych".

iTunes

Południowoafrykański wynalazca Benjamin Grobler zgłosił w Sądzie Dystryktowym Północnej Kalifornii, że Apple i Sony naruszyły jego patent nr 6,799,084. Ich wykroczeniem ma być stworzenie systemów sprzedaży danych jakimi są iTunes i PlayStation Network oraz nakłanianie do korzystania z tych nielegalnych serwisów.

Wynalazek Groblera opisany jest przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA jako system sprzedaży danych z magazynem do przechowywania muzyki cyfrowej lub analogowej, filmów, gier, informacji oraz programów komputerowych. Zawiera także urządzenie do udostępniania danych z magazynu oraz specjalny nośnik do ich zapisu.

Wynalazek zaprojektowano tak, by rejestrował każde kopiowanie danych przez użytkownika. Miało to rozwiązać problem naruszania praw autorskich oraz pozwolić użytkownikowi na pobranie uszkodzonych plików bez ich ponownego kupowania. Grobler zaplanował też możliwość automatycznego usuwania danych po okresie ich wypożyczenia.

Wynalazca domaga się, by sąd uznał, że Apple łamie jego prawa i nakazał amerykańskiej firmie wypłacenie mu odszkodowania. Domaga się procesu z ławą przysięgłych. Oskarżenie przeciwko Sony nie zostało udostępnione do wglądu. Ciekawe co na to prawnicy obu firm?