iTunes nie podoba się w UE?

Meglena Kuneva, pełniąca w Komisji Europejskiej funkcję komisarza do spraw konsumenckich, skrytykowała firmę Apple za sposób świadczenia usług przez tę ostatnią. Pani komisarz nie podoba się ścisłe powiązanie sklepu muzycznego iTunes z odtwarzaczem iPod.

"Czy uważa pan, że to w porządku, że płytę CD można odtworzyć w każdym odtwarzaczu, a plik z iTunes tylko na iPodzie? Ja nie. Coś musi się zmienić" - powiedziała w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Focus M. Kuneva. Wypowiedzi pani komisarz nie należy jednak traktować jako oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej, ale jako prywatny pogląd na sprawę - przekonywała rzeczniczka KE, Helen Kearns.

Warto jednak przypomnieć, że bułgarska komisarz nie jest w swoich przekonaniach odosobniona. Finlandia, Francja, Niemcy oraz nie będąca członkiem UE Norwegia ostatnio doszły do porozumienia w sprawie wspólnego stanowiska wobec polityki Apple.

Zdaniem przedstawicieli tych państw koncern wykorzystuje technologie cyfrowej ochrony praw autorskich ograniczając prawa klientów do dozwolonego użytku zakupionych w iTunes utworów (w tym do kopiowania plików oraz odtwarzania ich na innych urządzeniach przenośnych). Z tego powodu Norwegia w styczniu br. zapowiedziała, że jeśli firma do 1 października nie zliberalizuje swojej polityki, grożą jej prawne konsekwencje.

Pod auspicjami komisji ds. praw konsumentów prowadzone są analizy dotyczące podstawowych kwestii związanych z ochroną praw konsumentów - przegląd takich praw został zebrany m.in. w dokumencie "Review of the Consumer Acquis", o którym informowaliśmy w połowie lutego br.

Więcej informacji: Reuters