iTunes sprzedaje wideo

Firma Apple udostępniła nową wersję iTunes - 4.8. Wśród nowych funkcji programu pojawiła się możliwość pobierania plików wideo z muzycznego sklepu internetowego. Dodatkowo uruchomiono też kolejne wersje sklepu w Europie - duńską, norweską, szwedzką i szwajcarską.

Nowe możliwości iTunes można sprawdzić choćby na singlu Gorillaz "Feel Good Inc", który wykorzystano w nowej reklamie iPod'a. Klipy wideo, w tym przypadku, nie są w żaden sposób zabezpieczone, lecz nie wiadomo, czy w innych przypadkach będzie podobnie.

Póki co, pliki wideo stanowią dla użytkowników zachętę do kupowania całych albumów. Przykładem może tu być choćby Morcheeba i jej "The Antidote" - kupując całą płytę mamy możliwość pobrania dodatkowo klipu wideo. Nie ma możliwości kupienia samego teledysku, podobnie jak w przypadku wkładek do płyt w formacie PDF dołączanych do niektórych albumów (Jack Johnson "In Between Dreams").

O popularności, jaką cieszy się sklep muzyczny Apple'a, może świadczyć fakt, że właśnie przekroczył on próg 400 milionów pobrań. Ocenia się, że w czerwcu osiągnięte będzie 500 milionów, a miliardowy zakup w sklepie nastąpi koło końca bieżącego roku. Jeżeli to tempo się utrzyma, to liczba pobrań przekroczy 2 miliardy ok. kwietnia przyszłego roku. Sam rok 2005 ma się zamknąć sumą 870 milionów sprzedanych piosenek.

Strona domowa iTunes


Zobacz również