iWork 09 oraz iWork.com beta od Apple'a

Firma Apple zaprezentowała nową wersję pakietu biurowego iWork, oznaczoną numerem 09 oraz wersję beta serwisu iWork.com, który jest platformą służącą do przechowywania i edycji dokumentów online.

Nowe produkty Apple'a mają stanowić alternatywę dla takich projektów, jak ZoHo Office, Google Docs czy Microsoft Office Live.

Wśród najważniejszych zmian w iWorku 09 wymienić należy opcję Magic Move, która pozwala dodawać animację za pomocą jednego kliku, usprawnienia z zakresu obsługi schematów (z zaawansowanym podglądem), możliwość dodawania animacji 3D do wykresów, więcej przejść dla tekstu i prezentacji, zwiększone możliwości z zakresu publikacji wyników pracy (nowe formaty wyjściowe) czy możliwość użycia iPhone'a i iPoda, jako zdalnego kontrolera. Więcej informacji znaleźć można w witrynie Apple'a (w j. ang.).

W nowej wersji pakietu znajduje się przycisk iWork.com, którego naciśnięcie pozwala podzielić się wynikami pracy z innymi, poprzez usługę webową, na razie w fazie beta. Po skorzystaniu z funkcji aplikacja umieszcza plik w serwisie i przesyła link do wybranych kontaktów, w postaci emaila. Użytkownik, który otrzyma łącze do dokumentu może go następnie edytować lub oznaczać komentarzami. iWork.com jest bezpłatne.

Nowa wersja iWorka 09 współpracuje z Leopardem (Mac OS X 10.5) i kosztuje od 79 do 99 dolarów (w zależności od wersji), z nowym komputerem Mac już za 49 dolarów.