id Software: "Piraci niszczą rynek gier na PC, ale..."

Zdaniem Kevina Clouda, współwłaściciela id Software - firmy znanej m.in. z linii gier "Doom" - rynek gier na komputery PC jest niszczony przez piractwo. Już teraz w amerykańskich sklepach zmniejsza się ilość dostępnych tytułów, co ma odzwierciedlać spadające zapotrzebowanie użytkowników na nowe produkcje.

Jak mówi Cloud, piraci podkopują rynek, ale to nie znaczy, że doprowadzają go do upadku. Deweloperzy są jednak zaniepokojeni, że na 70 procentach zamieszkanej powierzchni Ziemi nie ma możliwości sprzedaży gier w sposób legalny - bo piraci nie dość, że są pierwsi, to jeszcze ich oferta jest bardziej przystępna.

Corinne Le Roy, szefowa Ubisoft w Szanghaju, potwierdza te słowa. Jej zdaniem wydawcy powinni dostosować ceny do możliwości klienta, bo ten ostatni woli kupić legalny produkt, ale nie zawsze go na niego stać.

Le Roy podaje przykład z chińskiego rynku: tytuły kosztujące równowartość 3-4 dolarów mają szansę na sprzedaż, natomiast gry konsolowe za 8 dolarów znajdują się już poza zasięgiem większości użytkowników.