iiyama G-Master GB2760QSU Red Eagle – 27-calowiec dla graczy

Pociągająca stylistyka i imponujące parametry - taka jest iiyama G-Master GB2760QSU Red Eagle. Monitor o przekątnej 27-cali wyposażono w 144 hercową matrycę oferującą rozdzielczość WQHD. Jest to sprzęt dla zaawansowanych graczy – który sprawdzi się zarówno w rękach entuzjastów jak i zawodowców.

Wygląd i budowa

Marka iiyama doskonale zdaje sobie sprawę jak dużą uwagę gracze przykładają do detali. Urządzenie otrzymujemy w pięknie wykonanym kartonie, zdobionym wysokiej rozdzielczości grafiką. Nie odnajdziemy na nim zbyt wielu informacji o parametrach. Stylistyka jest przemyślana i nieco ascetyczna – ale bez wątpienia nie uboga. Jest to doskonała zapowiedź tego co odnajdziemy wewnątrz kartonu. Monitor otrzymał niezwykle stabilną podstawę z wysięgnikiem ozdobionym z wykorzystaniem logo G-Master. Zabieg ten wpłynął pozytywnie na stylistykę całego urządzenia. Naturalnie podstawa jest regulowana w wielu płaszczyznach, można ją obracać, ustawić jej wysokość oraz wychylenie względem blatu.

Obudowa monitora została wykonana z wysokiej jakości, matowego tworzywa. Ramka wokół ekranu jest niezwykle wąska. Dzięki temu powierzchnia monitora będzie efektywniej wykorzystywana. Wyjątek stanowi dolna krawędź ekranu, przy której ulokowano stonowaną wstawkę imitującą czarne, szczotkowane aluminium. Również tutaj odnajdziemy opisy przycisków umieszczonych pod krawędzią. Menu ekranowe jest dość skromne i nie pozwala na zbyt szeroką personalizację ustawień. Jednocześnie odnajdziemy wszystkie podstawowe parametry. Minimalizm wzornictwa w zakresie wyglądu i obsługi urządzenia można potraktować jako ukłon w stronę profesjonalistów. Wbrew modzie, zaawansowani gracze rzadko sięgają po wymyślne konstrukcje z połyskliwymi obudowami, podświetleniem RGB LED i rozbudowanym zestawem funkcji. Monitor do e-sportu powinien koncentrować wzrok wyłącznie na wyświetlanym obrazie, redukować potencjalne odbicia oraz być gotowy do pracy bez konieczności definiowania dodatkowych parametrów.

iiyama G-Master GB2760QSU Red Eagle – 27-calowiec dla graczy

Także wyposażenie monitora podpowiada jego docelowe zastosowanie. Sprzęt otrzymał wbudowany zasilacz, natomiast zestaw oferowanych złącz obejmuje po jednym gnieździe DVI, HDMI oraz DisplayPort. Oznacza to, że monitor bez zastanawiania podłączymy do każdej na rynku karty graficznej. Jednocześnie producent nie rozwodził się nad pracą z wieloma źródłami jednocześnie. Oczywiście w pakiecie z monitorem otrzymujemy wszelkie kable niezbędne do połączenia monitora z komputerem. Zestaw dostępnych złącz uzupełniają dwa gniazda USB oraz zestaw gniazd audio obejmujący jedno gniazdo słuchawkowe i jedno mikrofonowe – nie mniej i nie więcej niż potrzebuje gracz. Monitor dysponuje również wbudowanymi głośnikami. Użytkownicy domowi mogą ponadto skorzystać z montażu za pomocą uchwytu w standardzie VESA, jednakże nie będzie to zapewne możliwość często wykorzystywana przez graczy.

Matryca i testy

Matryca TN o przekątnej 27-cali otrzymała klasyczne proporcje 16:9. Gamingowy charakter potwierdza jej specyfikacja, obejmująca czas reakcji na poziomie 1 ms oraz częstotliwość odświeżania 144 Hz. Nie zabrakło również synchronizacji obrazu w technologii AMD FreeSync. Ponadto producent deklaruje jasność na poziomie 350 cd/m2 oraz kontrast 1000:1. Obraz może być wyświetlany w rozdzielczości 2560 x 1440 px.

iiyama G-Master GB2760QSU Red Eagle – 27-calowiec dla graczy

Przeprowadzone przez nas testy potwierdzają dobre parametry monitora. Pokrycie przestrzeni RGBs określone zostało na poziomie 98%. Pomiar jasności bieli zaowocował wynikiem 373,9 cd/m2, czyli bardzo zbliżonym do tego, deklarowanego przez producenta. Zadowalająco wypada również pomiar kontrastu z finalnym wynikiem 910,9:1. Parametr DeltaE na poziomie 2,1 pkt świadczy natomiast o dość precyzyjnym odwzorowaniu braw przez monitor. Przyjmuje się, że wynik nie przekraczający 3 pkt jest rezultatem dobrym w przypadku matryc konsumenckich. Maksymalne odnotowane odchylenie rozkładu jasności monitora wynosi 13,8% i występuje ono przy górnej lewej krawędzi matrycy. Rezultat poniżej 15% w przypadku monitora gamingowego można uznać za dobry. Najsłabszym punktem okazuje się w tym wypadku punkt bieli na poziomie 7395K. Oznacza to, że barwa jest zbyt zimna, co stanowi klasyczną bolączkę w przypadku monitorów dla graczy.

Podsumowanie

Monitor iiyama G-Master GB2760QSU Red Eagle to bezpieczny wybór dla zaawansowanych graczy. Matryca oferuje wszelkie parametry niezbędne do maksymalizacji osiągnięć e-sportowych. Jednocześnie sprzęt zapewnia wierne odwzorowanie barw i należyty kontrast, unikając tym samym większości wad monitorów gamingowych. Konstrukcja modelu GB2760QSU została odpowiednio przemyślana. Obudowa oraz podstawa zostały wykonane z należytą starannością i w trosce o wygodę profesjonalnych graczy. Urządzenie kupimy za 1999 złotych, co jest ceną adekwatną do oferowanych możliwości.