iplay.pl: można już pobierać pliki

Serwis iplay.pl rozszerza dotychczasową funkcjonalność. Od dziś jego klienci mogą nie tylko odsłuchiwać dostępne w sklepie zasoby, ale również po dokonaniu odpowiedniej opłaty pobierać je na dyski twarde swoich komputerów, przenosić na odtwarzacze przenośne, a także zapisywać na płyty CD.

Polscy internauci mogą korzystać z serwisu iplay.pl od września 2003 roku. Niestety do tej pory oferował on jedynie możliwość odsłuchiwania zgromadzonych zasobów przy pomocy transmisji strumieniowej. Od dziś katalog iplay.pl rozrasta się do prawie 11 tysięcy utworów muzyki polskiej oraz zagranicznej, z możliwością jej zakupu, pobrania plików na dysk twardy, kopiowania na przenośne odtwarzacze oraz umieszczania na płytach CD.

Dostępne w iplay.pl pliki muzyczne zostały zakodowane w formacie WMA (Windows Media Audio). Pozwoliło to na zaimplementowanie do nich systemu zarządzania prawami autorskich DRM (Digital Rights Management) koncernu Microsoft. Trzeba się zatem liczyć z faktem, iż zakupionymi utworami będziemy mogli dysponować w ściśle określonym zakresie, w zależności od rodzaju zakupionej licencji. Ceny poszczególnych utworów wahają się od rodzaju zakupionej na nie licencji: przykładowo od 0,35 PLN za opcję 'DOWNLOAD 10' (pobranie pliku polskiego artysty w jakości 128 kbps i 10-krotne odtworzenie na komputerze bez możliwości przenoszenia na odtwarzacz i zapisu na płytę CD), do nawet 2,95 PLN za opcję 'BURN & GO' (pobranie pliku zachodniego artysty w jakości 192 kbps, z nieograniczoną liczbą odtworzeń na komputerze, 2-krotnym zapisem pliku na płytę CD i 5-krotnym skopiowaniem na przenośny odtwarzacz). Płatności można dokonywać między innymi przy pomocy kart kredytowych, SMS-ów, oraz przez banki internetowe.

Więcej informacji (w tym test serwisu i rozmowę z szefem iplay.pl) na temat funkcjonowania samego serwisu oraz jego oferty, przedstawimy naszym czytelnikom jutro.

Więcej informacji: Serwis iplay.pl