jBoss 4 udokumentowany

Wielu użytkowników tego darmowego serwera aplikacji od dawna - bo od oficjalnej premiery wersji 4.0.0 we wrześniu 2004 - czekała niecierpliwie na publikacje jego dokumentacji, zwlekając z migracją ze starej wersji 3.2 na 4.0.

Książka przedstawia komponenty serwera zarówno od strony konfiguracji, jak i architektury. Użytkownik standardowej dystrybucji dowie się z niej jak poprawnie skonfigurować standardowe komponenty jBoss'a. Nie jest to wprowadzenie do programowania w J2EE (Java 2 Enterprise Edition), ale opis wewnętrznych szczegółów implementacji serwera, jego konfiguracji i rozszerzania.

Deweloperzy zaś znajdą w dokumentacji informacje na temat rozszerzeń standardowych komponentów oraz ich wymiany, czy dopasowania do indywidualnych potrzeb. Dowiedzą się także, jak uzyskać, skompilować i debugować kod źródłowy serwera.

Jako ciekawostkę można dodać, że w dokumentacji znaleźć można również rozdział poświęcony programowaniu zorientowanemu aspektowo. AOP (Aspect-Oriented Programming) jest bardzo znaczącym dodatkiem w wersji 4 serwera. Takie podejście do programowania znacznie upraszcza rozwijanie aplikacji wielowarstwowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Książka jest dostępna na razie tylko w formacie HTML i można ją przeglądać tutaj.

Strona domowa jBoss


Zobacz również