lntel promuje webowe narzędzia

Aplikacje webowe to programy stworzone zwykle w oparciu o otwarte standardy oprogramowania, które można uruchamiać z poziomu przeglądarki internetowej bez konieczności instalacji. Są to najczęściej odpowiedniki aplikacji biurowych i proste edytory graficzne. Koncern Intel zamierza udostępnić zestaw takich właśnie programów pochodzących od różnych producentów i promować go z wykorzystaniem własnych kanałów dystrybucyjnych.

W skład SuiteTwo - bo tak nazywać się będzie wspomniany pakiet - wejdą aplikacje stworzone przez SocialText Inc., NewsGator Technologies Inc., SimpleFeed Inc. i Six Apart Ltd. Pakiet SuiteTwo dedykowany będzie dla małych i średnich przedsiębiorstw, a w przyszłości być może znajdzie zastosowanie w dużych firmach (takie są przynajmniej zamierzenia Intela). Oznacza to, iż webowe aplikacje, przeznaczone początkowo dla indywidualnych użytkowników, coraz bardziej zyskują na popularności i znaczeniu. Zdaniem Michaela Goulde'a z Forester Research posunięcie Intela promujące te rozwiązania to pierwszy przykład zebrania webowych narzędzi w jeden, łatwy do implementacji, pakiet.

Aplikacje wchodzące w skład pakietu to:

Socialtext - narzędzie umożliwiające współtworzenie łatwych do edycji stron WWW w oparciu o mechanizm Wiki

NewsGator - agregator wątków RSS, ułatwiający dostęp do informacji, podcastów, wideocastów itp.

SimpleFeed - narzędzie umożliwiające publikację treści w RSS (np. informacje o nowościach produktowych czy wsparcie techniczne, aktualności)

Movable Type - platforma do prowadzenia blogów internetowych.

Integrację narzędzi w ramach pakietu SuiteTwo zapewnia firma SpikeSource. SuiteTwo ma być również poszerzony o narzędzia do podcastingu, tworzenia społeczności sieciowych i aplikacje do urządzeń przenośnych.

Pakiet powinien trafić do szerokiej dystrybucji w pierwszym kwartale przyszłego roku. Początkowo zostanie zoptymalizowany na potrzeby zastosowań serwerowych, a w dalszej kolejności - komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Producent procesorów zamierza namawiać swoich kooperantów (m.in. firmy Dell, NEC, Ingram, Novell, Red Hat) do implementacji pakietu w oferowanych przez siebie produktach.

Więcej informacji: SiteTwo