mDokument - dowód osobisty i prawo jazdy w komórce (nawet starej)

mDokument to świetnie zapowiadający się projekt Ministerstwa Cyfryzacji, który pozwoli Polakom na pozbycie się z portfeli części dokumentów. Dostęp do nich będzie możliwy za pośrednictwem smartfona.


Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada mDokument

Pani Anna Streżyńska i Pan Arkadiusz Szczebiot zaprezentowali koncepcję mDokumentów. Dzięki temu projektowi nie będziesz już musiał posiadać przy sobie różnych dokumentów: dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia OC.

Czy to bezpieczne?

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że tak. mDokument oparto bowiem o wypróbowany już w innych krajach tzw. model serwerowy. To zaś oznacza, że żadne dane fizyczne nie będą przechowywane w komórce.

Czy mDokument będzie skuteczny?

Oczywiście. Gwarantować ma ten sam poziom jeżeli chodzi o możliwość realizacji poszczególnych spraw w administracji.

Jaki trzeba mieć telefon?

Każdy telefon wyposażony w aktywną kartę sim będzie mógł służyć do korzystania z mDokumentu.

Czy mDokument będzie obowiązkowy?

Oczywiście, że nie (tak jak nieobowiązkowe jest posiadanie komórki). Będzie on działał równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi.

mDokument - kiedy będzie dostępny?

Program będzie realizowany etapowo. Według planów resortu cyfryzacji 1. etap (mobilny dowód osobisty) zostanie w pełni wdrożony w połowie przyszłego roku (pilotaż ma się rozpocząć w maju 2017 r.)

Zachęcam was do zajrzenia na stronę Ministerstwa Cyfryzacji gdzie znajdziecie prezentacje pozwalające na dokładniejsze zapoznanie się z projektem mDokumentów.

_____________

Brawo! Nie mogę pojąć, jak rząd PO-PSL mógł zdecydować się na odwołanie w 2011 roku ze stanowiska prezesa UKE Pani Anny Streżyńskiej. Sądzę, że decyzja ta znacząco przesunęła w czasie realizację projektu Polski Cyfrowej.