mObywatel otrzyma funkcję związaną z szczepieniami na Covid-19

Do coraz popularniejszej aplikacji mObywatel zostaną dołączone nowe opcje, w tym jedna, związana ze szczepieniami na koronawirusa.

W dobie pandemii oraz reżimu sanitarnego, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy możliwości oferowanych przez nowoczesną technologię. Jednym z takich, niewątpliwie przydatnych obecnie ułatwień, jest aplikacja mObywatel. Jej głównym zadaniem jet to, że możemy w niej przechowywać cyfrowe wersje naszych oficjalnych dokumentów, takich jak m.in. : dowód osobisty, prawo jazdy czy legitymacja szkolna i studencka, a wraz z rozwojem programu dołączono także inne opcje, np. umożliwiające zakup leków czy ułatwiające pobyt za granicą.

Opcja taka jest nie tylko wygodna, gdyż nie musimy nosić przy sobie licznych dokumentów, ale i bezpieczniejsza pod względem zagrożenia koronawirusem niż fizyczne formy. Jak już pisaliśmy przy okazji tematu etapów szczepień i jak się na nie zapisać, po przyjęciu szczepienia na SARS-CoV-2 otrzymamy o tym fakcie oficjalne zaświadczenie, bez względu na to, czy odbyło się ono przy użyciu substancji Pfizera, Moderny, AstraZeneca czy innej. Zaświadczenie takie już wkrótce może znacznie ułatwiać życie pod wieloma względami.

zaświadczenie o szczepieniu covid-19 mobywatel aplikacja

Już teraz, w niektórych krajach ograniczenie przemieszczania się nie obejmuje osób zaszczepionych na Covid-19 i posiadających tego dowód. W Polsce na razie zaszczepiona jest jeszcze stosunkowo niewielka ilość ludzi, ale już można zauważyć sytuacje ulgowe dla takowych. Przykładem były choćby obostrzenia podczas zabaw sylwestrowych, ograniczające ilość gości do pięciu osób, w skład których nie były liczone osoby zaszczepione na koronawirusa i ich ograniczenia nie dotyczyły. Można się spodziewać, że wraz ze wzrostem liczby osób zaszczepionych, zarówno rząd, jak prywatne instytucje zaczną wprowadzać inne, podobne do tych regulacje.

Aplikacja mObywatel z zaświadczeniem o szczepieniu

Jak więc widać, posiadanie przy sobie zaświadczenia o szczepieniu będzie już niedługo bardzo istotne. Już wcześniej podkreślono, że stosowna adnotacja znajdzie się m.in. w e-Kartach Szczepień w systemie P1, a także w aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe (zarówno w wersji na iOS, jak i na Android).

mObywatel, zaświadczenie o szczepieniu, COvid-19, koronawirus, wirtualne dokumenty,

Teraz do tego grona dołączy także aplikacja mObywatel, w której poza innymi dokumentami, będziemy mogli przechowywać także oficjalne zaświadczenie o przyjęciu szczepienia na koronawirusa. Co więcej, Ministerstwo zdrowia pracuje także nad nowym programem, związanym z szczepieniami. Jednak żadne konkretne informacje na ten temat nie zostały jeszcze ujawnione. Aplikacje mObywatel możecie pobrać za darmo, bezpośrednio ze sklepów Google Play oraz App Store.