mPojazd - cyfrowy dowód rejestracyjny, karta pojazdu i OC w telefonie

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja, która umożliwia potwierdzanie tożsamości smartfonem. Doczekała się praktycznego rozwinięcia - jest to mPojazd.

Dane z mPojazdu odzwierciedlają dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczysz samochodów wypożyczonych, firmowych, czy leasingowanych. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo, 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

mPojazd - cyfrowy dowód rejestracyjny, karta pojazdu i OC w telefonie

W mPojazd znajdziesz takie dane pojazdu, jak: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem. Usługa pozwala również na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom. Samą aplikację mObywatel możesz pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. By ją aktywować, potrzebujesz profilu zaufanego. Jeśli go nie masz, najpierw załóż online, a dopiero potem pobierz aplikację.

Zobacz również:

  • Unijny Certyfikat Covid już w mObywatel! Jak pobrać?

mObywatel daje Ci dostęp do takich usług, jak: mTożsamość, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, mPojazd. Do korzystania z jego możliwości będzie potrzebny smartfon, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny, z systemem operacyjnym Android 6.0 lub iOS w wersji 11.0.3 (minimum iPhone 5).