macOS 12 - 10 nowości, które powinniśmy zobaczy w komputerach Mac

macOS Big Sur był największym uaktualnieniem dla komputerów Mac od lat, ale Apple nie próżnuje. macOS 12 wprowadzi kolejne ciekawe funkcje. Jakie nowości trafią na komputery Mac jesienią tego roku?


Od dziesięciu lat Apple co roku wydaje nową wersję systemu operacyjnego macOS (wcześniej OS X). Każde wydanie wprowadza kilka nowości oraz mnóstwo poprawek.

W zeszłym roku otrzymaliśmy gigantyczne uaktualnienie, a Apple po wielu latach zdecydowało się na zmienę liczby systemu z macOS 10.X na macOS 11.

Wizualizacja macOS 12

Wizualizacja macOS 12

macOS 11 Big Sur (zapoznaj się z naszą recenzję) wprowadził zupełnie nowy wygląd, a pod spodem dodano obsługę dla procesorów korzystających z architektury ARM.

Fakt, że w zeszłym roku otrzymaliśmy całkowicie przebudowany system nie oznacza, że kolejna wersja macOS nie otrzyma kilku ciekawych funkcji.

Poniżej znajdziesz 10 największych zmian, które powinny pojawić się w kolejnym wydaniu rozwojowym macOS. Dowiesz się również czy Twój komputer otrzyma aktualizację do nowej wersji.

Przed przystąpieniem do listy nowości należy zaznaczyć, że na rewolucję w stylu macOS Big Sur nie możemy liczyć. Tegoroczna wersja systemu operacyjnego skupi się na poprawkach błędów i poprawie komfortu korzystania z oprogramowania.

Poprawki, poprawki, więcej poprawek

Zaczniemy od poprawek. Nie jest tajemnicą, że macOS Big Sur nie jest najbardziej dopracowanym systemem operacyjnym. Apple skupiło się na implementacji obsługi procesorów ARM. W praktyce macOS Big Sur działa rewelacyjnie na nowych modelach z procesorami Apple Silicon. Tego samego nie mogą powiedzieć posiadacze komputerów z procesorami Intela.

macOS Big Sur

macOS Big Sur

Mówi się, że macOS 12 wyeliminuje niedociągnięcia znajdujące się w macOS Big Sur. Mowa o chwilowych spadkach wydajności, zasobożerności, dziwnym zachowaniu systemu, zbyt dużym użyciem dysków SSD oraz mnóstwem małych błędów, które potrafią zirytować.

Apple powinno popracować nad optymalizacją nowego oprogramowania na komputerach Mac z procesorami Intela. W końcu w ofercie nadal znajdziemy komputery z procesorami x86.

Time Machine w iCloud

Apple posiada świetne narzędzie do wykonywania kopii zapasowych komputerów Mac o nazwie Time Machine (sprawdź jak korzystać). Firma ma również dysk sieciowy iCloud, który może oferować nawet 2 TB przestrzeni dyskowej.

Chcielibyśmy, aby Apple zintegrowało obie usługi i pozwoliło na wykonywanie pełnej kopii zapasowej Time Machine w dysku chmurowym Apple iCloud.

Time Machine w macOS Big Sur

Time Machine w macOS Big Sur

Drobne zmiany w interfejsie użytkownika

Apple wprowadzając nowy wygląd w macOS Big Sur zapomniało o kilku elementach. Mowa między innymi o możliwości kasowania pojedynczych wiadomości w aplikacji Wiadomości.

Aplikacja Wiadomości w starszej wersji macOS

Aplikacja Wiadomości w starszej wersji macOS

Mamy nadzieję, że Apple dopracuje wizualnie swój system operacyjny i przy okazji wyeliminuje wyżej wymieniony problem.

Ulepszone centrum sterowania

macOS Big Sur otrzymał centrum sterowania rodem z iOS/iPadOS. Rozwiązanie to jest praktyczne, ale niewygodne w użyciu. Interfejs centrum sterowania nie jest dopasowany do obsługi z wykorzystaniem klawiatury i myszy.

Aktualne centrum sterowania

Aktualne centrum sterowania

Mamy nadzieję, że Apple zastąpi suwaki klasycznymi przyciskami, które pozwolą wygodniej zmienić jasność ekranu oraz głośność dźwięku.

Widgety na pulpicie

Apple systematycznie dodaje obsługę widgetów w swoich systemach mobilnych. Mamy nadzieję, że nowa wersja macOS umożliwi przypinanie widgetów do ekranu głównego. Takie rozwiązanie znacząco zwiększyłoby funkcjonalność biurka, które obecnie w większości pozostaje niezagospodarowane.

Widgety w iOS

Widgety w iOS

Aplikacja Skróty

Dwa lata temu system operacyjny iOS/iPadOS otrzymał aplikację Skróty. Pozwala ona zminimalizować czas niezbędny do wykonania popularnych i powtarzalnych czynności. Mamy nadzieję, że Apple w końcu przeportuje tą aplikację na komputery Mac.

Aplikacja Skróty na iOS

Aplikacja Skróty na iOS

Lepsza obsługa aplikacji z iOS

Gdy mowa już o aplikacjach z iOS mamy nadzieję, że Apple poprawi działanie swojej funkcji Catalyst, która pozwala na przenoszenie aplikacji z iOS na macOS. Opcja ta umożliwia uruchamianie aplikacji z iOS na komputerach z procesorami x86. Niestety nikt poza Apple z niej nie korzysta.

Aplikacje z iOS na macOS

Aplikacje z iOS na macOS

Deweloperzy udostępniają swoje aplikacje bez modyfikacji kodu źródłowego. Oznacza to, że uruchomimy je jedynie na komputerach z procesorem Apple Silicon.

Apple Wallet

Komputery Mac od lat są kompatybilne z systemem płatności Apple Pay. Niestety w macOS nie znajdziemy aplikacji Apple Wallet, która pozwala przechowywa karty płatnicze oraz bilety. Rozwiązanie to wykorzystywane jest również do przetrzymywania paszportu szczepionkowego.

Apple Wallet na iPhone

Apple Wallet na iPhone

Aplikacje Apple Health oraz Fitness+

Apple ma świetne aplikacje zdrowotne, ale nie znajdziemy ich w macOS. Szkoda, ponieważ Apple Fitness+ na dużym ekranie wyglądałoby niesamowicie. Wielu użytkowników rozciąga się i trenuje oglądając materiały ze swoich laptopów lub komputerów stacjonarnych. mamy nadzieję, że Apple w końcu sobie o nich przypomni i przesortuje aplikacje zdrowotne z iPhone'a.

Odświeżony asystent głosowy Siri

O tym, że Siri potrzebuje sporej aktualizacji wiadomo nie od dziś. Mamy nadzieję, że w tym roku Apple znalazło trochę czasu, aby odświeżyć swojego asystenta głosowego, który znacząc odstaje od konkurencji w postaci Asystenta Google oraz Amazon Alexa.

Logo Siri

Logo Siri

W tym roku Siri obchodzić będzie swoje 10 urodziny. To idealny moment na sporą aktualizację i wprowadzenie obsługi nowych języków.

Mamy nadzieję, że Siri w tym roku dogoni konkurencję, ale pojawienie się obsługi języka polskiego jest raczej mało prawdopodobne.

macOS 12 - które komputery otrzymają aktualizację

W zeszłym roku Apple ucięło wsparcie dla komputerów z 2011, 2012 oraz wybranych modeli z 2013 roku. Spodziewamy się, że w tym roku systemu macOS 12 mogą nie otrzymać komputery wyposażone w procesory Intel czwartej generacji (Haswell).

Poniżej nieoficjalna lista urządzeń, które powinny otrzymać kolejną wersję systemu macOS:

  • MacBook - 2015 i nowsze
  • MacBook Air - początek 2015 i nowsze
  • MacBook Pro - początek 2015 i nowsze
  • Mac mini - 2018 i nowsze
  • iMac - 2015 i nowsze
  • iMac Pro - 2017
  • Mac Pro - 2013 i nowsze