macOS Big Sur już dziś - jak zrobić backup i zainstalować?

Po ponad czterech miesiącach oczekiwania Apple wydaje nową wersję macOS. Pokazujemy, jak wykonać backup i przystąpić do aktualizacji.


Rok 2020 dla posiadaczy i użytkowników komputerów Mac jest szczególnie ważny. Apple zapowiedziało przejście na architekturę ARM64 i zaprezentowało zupełnie nowy system macOS 11 Big Sur, który zrywa z dotychczasowym designem i znacząco przypomina iOS'a znanego z iPhone'a.

macOS Big Sur

macOS Big Sur

System operacyjny zostanie udostępniony do pobrania już dziś. Oprogramowanie powinno pojawić się po godzinie 19:00 czasu lokalnego w Polsce (10:00 AM w Cupertino). System operacyjny kompatybilny jest z następującymi komputerami Mac:

Lista kompatybilności

Lista kompatybilności

Przed ochoczym przystąpienie do aktualizacji należy pamiętać o wykonaniu kopii zapasowej. System operacyjny macOS Big Sur znacząco się różni od poprzednika i przewiduje tutaj większe komplikacje, niż podczas wcześniejszych aktualizacji.

Jak wykonać backup z wykorzystaniem Time Machine?

Na szczęście system operacyjny macOS posiada wbudowane narzędzie do backupu. Mowa o Time Machine. Przed przystąpieniem do wykonania kopii zapasowej należy zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny, którego pojemność będzie większa od ilości danych, jaką posiadamy na naszym komputerze.

Po podłączeniu dysku do komputera Mac należy przejść do Preferencje systemowe > Time Machine. Z tego miejsca wybieramy nasz dysk (konieczny będzie format) i tworzymy kopię zapasową Time Machine. W zależności od ilości danych cały proces może trwać nawet kilka godzin.

Narzędzie Time Machine

Narzędzie Time Machine

Jak zainstalować macOS Big Sur

System operacyjny macOS Big Sur pojawi się jako dodatkowa aplikacja w App Store. Proces wygląda podobnie, jak w ubiegłych latach. Po uruchomieniu App Store wyszukujemy macOS Big Sur i pobieramy instalator. Po jego uruchomieniu komputer przeprowadzi nas przez proces aktualizacji, a całość potrwa od 20 minut do nieco ponad godziny. Wszystko zależy od specyfikacji technicznej posiadanego przez nas komputera Mac.

macOS Catalina w App Store

macOS Catalina w App Store