macOS Monterey - koniecznie sprawdź te nowe funkcje [poradnik]
-
- 25.10.2021, godz. 14:51
Oto najważniejsze funkcje, które pojawia się na Twoim komputerze Mac po aktualizacji do macOS Monterey.
Nowa wersja macOS Monterey to pierwsza duża aktualizacja systemu od czasu wprowadzenia na rynek macOS Big Sur z obsługą procesorów Apple Silicon. W tym roku przygotowano dla nas kilka ciekawych funkcji. W poniższym materiale zbieramy je w jedno miejsce i wyjaśniamy, z których warto skorzystać.

macOS Monterey
Universal Control
Zaczynamy od najważniejszej nowości, która jednocześnie nadal pozostaje w stadium rozwoju. Universal Control pozwala na sterowanie urządzeniami Apple z wykorzystaniem jednej klawiatury i myszy. Oznacza to, że możemy wygodnie obsługiwać iPada z wykorzystaniem klawiatury i gładzika w naszym MacBooku lub klawiatury i myszy podłączonej do komputera stacjonarnego Mac.
Zobacz również:
- Apple Vision Pro zostało w końcu zaprezentowane. Oto najnowsze gogle VR od Apple
- Najlepsze antywirusy dla systemów macOS w 2023 roku
- Sprawdzamy, co przyniesie MacOS 14 Sonoma. Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie w nowych Mac'ach

Universal Control
Rozwiązanie zadziała na następujących urządzeniach:
- MacBook Pro z 2016 roku lub nowszy
- MacBook z 2016 roku lub nowszy
- MacBook Air z 2018 roku lub nowszy
- iMac z 2017 roku lub nowszy
- iMac 27 z 2015 roku lub nowszy
- iMac Pro
- Mac mini z 2018 roku lub nowszy
- Mac Pro z 2019 roku lub nowszy
Do działania potrzebujemy również następującego iPada z iPadOS 15.1 lub nowszym:
- iPad Pro (wszystkie modele)
- iPad Air trzeciej generacji lub nowszy
- iPad szóstej generacji lub nowszy
- iPad mini piątej generacji lub nowszy
Aby rozwiązanie zadziałało:
- Oba urządzenia muszą korzystać z tego samego Apple ID z weryfikacją dwuskładnikową
- Wi-Fi, Bluetooth oraz Handoff muszą być aktywne
- iPad i Mac nie mogą korzystać z hotspotu
Skróty
Skróty to aplikacja przeniesiona wprost z iOS. Pozwala na uruchamianie wszelkiego rodzaju skrótów na komputerze Mac. Ich możliwości ograniczone są jedynie naszą wyobraźnią. Dodatkowo wszystkie skróty można automatycznie synchronizować pomiędzy urządzeniami z ekosystemu Apple.

Skróty
AirPlay do komputera Mac
AirPlay to rozwiązanie pozwalające na strumieniowe przesyłanie multimediów z iPhone'a i iPada na kompatybilne odbiorniki. Funkcja ta po aktualizacji do macOS Monterey zadziała również z wybranymi komputerami Mac.

AirPlay
Oto lista urządzeń, które współpracują z funkcją AirPlay do komputera:
- MacBook Pro z 2018 roku lub nowszy
- MacBook Air z 2018 roku lub nowszy
- iMac z 2019 roku lub nowszy
- iMac Pro
- Mac mini z 2020 roku lub nowszy
- iPhone 7 lub nowszy
- iPad Pro drugiej generacji lub nowszy
- iPad Air trzeciej generacji lub nowszy
- iPad szóstej generacji lub nowszy
- iPad mini piątej generacji lub nowszy
Aby skorzystać z AirPlay opcja ta musi być aktywna na obu urządzeniach. Dodatkowo komputer i telefon/tablet muszą znajdować się w zasięgu tej samej sieci Wi-Fi.
Share Play i FaceTime na większej ilości urządzeń
Nowa wersja macOS pozwoli korzystać z funkcji Share Play. Oznacza to, że możemy oglądać materiały wideo lub strumieniować ekran podczas korzystania z Face Time. Nowością jest także obsługa urządzeń spoza ekosystemu Apple. Możemy łączyć się poprzez FaceTime z użytkownikami komputerów z Windowsem oraz smartfonów z Androidem.

Share Play
Tryb skupienia
Idąc śladem za iOS 15, macOS Monterey wprowadza tryb skupienia. Pozwala on filtrować lub całkowicie blokować powiadomienia w danych godzinach. Apple pozwala ustawiać, które powiadomienia mogą przesyłać powiadomienia. Firma proponuje kilka predefiniowanych zestawów na początek.

Tryb skupienia
Szybkie notatki - Quick Notes
Szybkie notatki to funkcja, która jest już obecna na tabletach iPad. Rozwiązanie pozwala na szybkie tworzenie notatek bez konieczności otwierania aplikacji Notatki.

Quick Notes
Przeglądarka plików Finder
Niewielkich, ale istotnych zmian doczekał się Finder, który służy do przeglądania plików. Kopiowanie plików teraz wyświetlane jest w formie wykresu kołowego. Ciekawą opcją jest możliwość wstrzymania kopiowania dużych plików. Apple zmieniło również algorytm auto-uzupełniania w wyszukiwarce.
Przywrócenie ustawień fabrycznych bez reinstalacji systemu
Tegoroczne wydanie macOS zapożycza od iOS również system przywracania do ustawień fabrycznych. Od teraz całość odbywać się będzie bez konieczności reinstalacji całego systemu operacyjnego. Wystarczy uruchomić stosowną opcję w ustawieniach i zaczekać kilkanaście-kilkadziesiąt minut.
Tryb niskiego zużycia energii
To rozwiązanie również jest doskonale znane posiadaczom smartfonów iPhone. macOS Monterey na komputerach przenośnych otrzymał nową funkcje pozwalającą na ograniczenie zużycia energii. Pozwala ono obniżyć jasność ekranu i taktowanie procesora w celu wydłużenia czasu pracy na baterii.
Jak zainstalować macOS Monterey?

macOS Monterey
Nie zainstalowałeś jeszcze najnowszej wersji systemu operacyjnego? Sprawdź nasz poradnik. Wyjaśniamy w nim jak przygotować komputer Mac do aktualizacji oraz przeprowadzić sam proces.