nForce 4 dla Conroe

Jedyny chipset, który pozwala na korzystanie z czterech procesorów graficznych i nowych procesorów Intela, zastosowany na nowych płytach głównych zapewnia bardzo dobre osiągi.

W trakcie premiery serii układów sterujących NVIDIA nForce 5 obsługujących procesory AMD Athlon 64 z kontrolerem pamięci DDR2 zapowiadano wersję do procesorów Core 2 Duo. Jednak mimo wprowadzenia do sprzedaży procesorów Intela wciąż nie można kupić płyt głównych z chipsetem NVIDII. Na pierwsze produkty z nowej serii trzeba poczekać do jesieni. Tymczasem, po zastosowaniu odpowiednio zmodyfikowanego, 8-fazowego zasilacza procesora płyty główne ze starszym chipsetem nForce 4 Intel Edition bez problemu radzą sobie z obsługą Conroe.

Po zakończeniu testów procesorów do laboratorium PC Worlda dotarła pierwsza ze zmodyfikowanych płyt głównych, ASUS P5N32-SLI Deluxe, rev. 2.02G. Bez problemu rozpoznała zainstalowany procesor. Początkowo komputer uruchamiał się dość długo, a sam test powłączeniowy (POST) trwał ponad minutę. Okazało się jednak, że w BIOS-ie płyty ustawiono bardzo krótkie opóźnienia pamięci, a ich napięcie podniesione z 1,8 do 2,2 V. Na szczęście pamięć z naszej platformy testowej nie uległa uszkodzeniu, nie mogliśmy jedynie uruchomić Windows. Powrót do parametrów domyślnych rozwiązał oba problemy.

Możliwości

Zestaw układów sterujących opisywanej płyty umożliwia współpracę dwóch kart graficznych z układami NVIDIA GeForce w trybie SLI. Każda karta podłączona jest interfejsem PCI Express 16x, którego przepustowość nie ogranicza wydajności. Są też dwa 32-bitowe złącza PCI, dwa PCI Express 1x i jedno PCI Express 4x. Wbudowany kontroler pamięci masowych obsługuje dwa kanały ATA-133 i cztery kanały Serial ATA. Na płycie umieszczono układ Silicon Image 3132 z zewnętrznym portem SATA On-the-Go. Dwie karty sieciowe gigabitowego Ethernetu można uzupełnić bezprzewodową kartą sieciową standardu 802.11b/g.

Odpowiednia konstrukcja płyty głównej, Stack Cool 2, dodatkowo odprowadza ciepło z procesora. Mimo że układy sterujące mocno się nagrzewają, ASUS P5N32-SLI Deluxe chłodzony jest pasywnie. Rozbudowany, korzystający z rurek cieplnych układ chłodzący chipset, w połączeniu z nowymi procesorami, do których wystarczają proste systemy chłodzenia, pozwala zbudować cichy komputer o bardzo dużej wydajności.

Wyniki pierwszych testów płyty są bardzo obiecujące. Gdy wydajność zależy od przepustowości pamięci, płyta ASUS z chipsetem NVIDIA okazuje się wydajniejsza od płyty Intel DB 975XBX z chipsetem Intel. Oznacza to, że kontroler pamięci DDR2 w chipsecie NVIDII jest wydajniejszy niż zastosowany w chipsecie Intel Express 975. W pozostałych testach wyniki ASUSA również są bardzo dobre. Jedynym mankamentem tej płyty jest dość wysoka cena.