nTracker - elektroniczny detektyw

Producenci oprogramowania prezentują na targach CeBIT najnowsze aplikacje, zwiększające bezpieczeństwo danych przechowywanych na dysku komputera. Amerykańska firma SyNET przedstawiła program nTracker, który pozwala zlokalizować skradziony sprzęt komputerowy.

Zainstalowana na dysku 'peceta' aplikacja, od chwili jego kradzieży, wysyła niewidoczne dla złodzieja wiadomości e-mail, zawierające informacje o aktualnej fizycznej lokalizacji komputera (informacje te nTrack zbiera w wyniku analizy konfiguracji zewnętrznych i wewnętrznych sieci LAN/WAN).

nTracker zapewnia także ochronę ważnych danych przechowywanych na dysku. Pozwala na to specjalna funkcja uruchamiająca kodowanie informacji w momencie wykrycia trzech nieudanych prób autoryzacji dostępu do nich. Aplikacja systematycznie wyświetla także informacje ostrzegawcze i uruchamia alarmy dźwiękowe - skierowane do złodzieja.

Jak zapewniają autorzy, program może wykorzystać wszystkie rodzaje połączeń internetowych (modem, DSL, sieci kablowe, połączenia bezprzewodowe). Nie jest wykrywalny dla aplikacji antywirusowych, nie można również przerwać jego działania za pomocą np. firewalla.

Więcej informacji na stronie producenta.


Zobacz również