nVidia ForceWare 56.64: sterowniki z nową siłą

Po licznych spekulacjach, nieoficjalnych wydaniach, światło dzienne ujrzały najnowsze, oznaczone numerem 56.64, sterowniki systemowe do kart graficznych zbudowanych na bazie chipsetów nVidia. Zgodnie z deklaracjami producenta, wprowadzono w nich liczne, istotne zmiany, które mają zaowocować przyspieszeniem działania gier i programów oraz umożliwić użytkownikom dostęp do nowych funkcji.

Najnowsze sterowniki należą do serii "50", których premiera miała miejsce 23 października 2003, wraz z pojawieniem się ForceWare o numerze 52.16. Od tego momentu nVidia konsekwentnie wprowadzała nowe wydania w mniej więcej dwumiesięcznych odstępach. Te oznaczone numerkiem 53.03 oraz 53.04 zawierały raczej kosmetyczne modyfikacje, które powodowały niewielki wzrost wydajności. Najnowszy zestaw zawiera jednak na tyle istotne zmiany, iż przyporządkowano mu dość wysoki numer 56.64.

Innowacje zaprezentowane w najnowszym wydaniu można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy wyeliminowania drobnych błędów, które wpływały na niestabilne zachowanie poszczególnych kart graficznych w czasie współpracy z grami i programami. Procedura usuwania tych błędów jest standardowa i towarzyszy każdemu ich nowemu wydaniu. Z punktu widzenia użytkowników najciekawsza jest jednak druga grupa wprowadzonych zmian, która dotyczy narzędzi i dodatkowych opcji dostępnych po zainstalowaniu nowych sterowników.

Nowe funkcje i nowe możliwości

Wśród znaczących nowości należy wymienić edytor profili, który umożliwia zdefiniowanie specyficznych ustawień karty graficznej w taki sposób, aby miały jak największą wydajność w poszczególnych grach. Wprowadzane modyfikacje mogą dotyczyć wygładzania obrazu, działania filtru anizotropowego, synchronizacji pionowej czy ogólnej wydajności systemu. Użytkownik ma do wyboru 20 standardowo zdefiniowanych nazw profili, obejmujących takie gry jak Wolfenstein Enemy Teritory, Medal of Honor, Diablo II czy Soldier of Fortune 2. Oczywiście każdy użytkownik może dodać własny profil dla ulubionej gry. Edytor profili dostępny jest w nowej sekcji Ustawienia wydajności, z której można skorzystać wybierając „Zaawansowane” w Właściwościach Ekranu. Poszczególny profil będzie inicjowany automatycznie wraz z uruchomieniem konkretnej aplikacji.

Kolejną nowością wprowadzoną przez producenta jest samodzielny panel ustawień, na którym zostały zebrane wszystkie sekcje umożliwiający modyfikację poszczególnych parametrów karty graficznej. Dzięki temu można sprawnie wprowadzać zmiany, bez konieczności kłopotliwego przełączanie się pomiędzy poszczególnymi kartami we Właściwościach Ekranu. Dodatkowo, do karty ustawień można się teraz bezpośrednio przełączyć wybierając opcję Digital Display z menu kontekstowego pojawiającego się po kliknięciu prawym klawiszem pulpitu.

W tym wydaniu ForceWare dostępna jest również najnowsza wersja menadżera pulpitów nView oznaczona numerkiem 3.5. Oddaje on do dyspozycji użytkownika Kreatora Desktop Manager nView, który w paru krokach pozwoli dopasować sposób wyświetlania obrazu. Trzeba przyznać, że w ten sposób znacznie przyspieszono proces definiowania wirtualnych pulpitów oraz przełączania się pomiędzy poszczególnymi trybami wyświetlania obrazu. W nView 3.5 wprowadzono również szereg udoskonaleń mających na celu zwiększenie ergonomii pracy na pojedynczym ekranie. Jedną z ciekawszych opcji jest także szybki dostęp do opcji obrazu w czasie wybierania pliku wideo, który ma być odtwarzany na telewizorze (wystarczy kliknąć prawym klawiszem na pliku).

Bardzo istotną nowością jest również wprowadzenie w nowych sterownikach obsługi najnowszego standardu szyny PCI Express, co otwiera drogę do popularyzacji kart wykorzystujących tą technologię.

A co z wydajnością?

Zgodnie z zapewnieniami producenta nowe sterowniki niosą ze sobą również znaczny wzrost wydajności. NVidia podaje nawet, iż wykorzystując kartę GeForce FX 5900XT w grze F1 Challenge ’99-’02 można uzyskać przyrost wydajności rzędu 120% (!!!), natomiast w grze Gunmetal z kartą GeForce FX 5200 zysk sięga 22%. Podobnie w przypadku karty GeForce FX 5950 Ultra i gry Neverwinter Nights, wydajność wzrosła o 48%.

Przeprowadziliśmy pierwsze testy „na gorąco” wykorzystując kartę GeForce FX 5600 i komputer z procesorem Pentium 4 2,6 Ghz i 512 MB RAM. Porównaliśmy wydajność systemu osiągniętą po zainstalowaniu nowych (56.64) i starych (53.04) sterowników, wykorzystując do tego celu program benchmarkowy 3D Mark 2003 oraz grę Quake 3 Arena. Wyniki testów porównaliśmy również z osiągami uzyskanymi w czasie korzystania z nieoficjalnego wydania sterowników, oznaczonego numerem 56.55.

W programie 3D Mark 2003 system uzyskał 2463 punktów po zainstalowaniu nowych sterowników w porównaniu z 2120 punktami, gdy w systemie obecna była stara ich stara wersja. Maszyna z nieoficjalnym ForceWare 56.55 uzyskała w tym teście znakomite 2461 punkty, co bardzo dobrze świadczy także o testowych wydaniach sterowników nVidii. Inaczej sprawa się miała w przypadku gry Quake 3 Arena, gdzie wszystkie sterowniki uzyskały bardzo podobny wynik (nowe 170,8 klatek na sekundę, stare 171,8 kl/s, nieoficjalne 170,8 kl/s). Podsumowując - skok wydajności pomiędzy oficjalnym wydaniem 53.04 a wydaniem 56.64 jest zauważalny.

ForceWare 56.64 dla Windows 2000/XP do pobrania z serwerów producenta:

http://download.nvidia.com/Windows/56.64/56.64_winxp2k_international_whql.exe

ForceWare 56.64 dla Windows 98/ME do pobrania z serwerów producenta:

http://download.nvidia.com/Windows/56.64/56.64_win9x_international.exe

Więcej informacji;

http://www.nvidia.com


Zobacz również