openSUSE 11.0 - już do pobrania

Jeszcze nieoficjalnie, ale już jest. Na serwerze openSUSE oraz na kilku mirrorach pojawiła się najnowsza wersja openSUSE - wydanie 11.0.

System dostępny jest w postaci obrazów ISO dla instalacji sieciowej, płyt CD oraz DVD. W wypadku płyt CD użytkownik może dodatkowo wybrać wersję z KDE4 lub GNOME - zalecamy raczej środowisko GNOME, gdyż KDE4 nie zawsze zachowuje się przewidywalnie.

W systemie znalazł się kernel 2.6.25, OpenOffice.org 2.4.0, Mozilla Firefox 3.0, GNOME 2.22.1, KDE 3.5.9 i 4.0.4, Xfce 4.4.2, Beagle 0.3.7, Wine 1.0 RC3, Compiz 0.7.4 i X.org 7.3.

Zgodnie z "tradycją" system nie należy do najszybszych, ale uruchamia się w krótszym czasie niż wydanie 10.3. Zdecydowanie krótszy jest również czas instalacji - przerzucenie kilku gigabajtów systemu na dysk trwa krócej niż pół godziny.

Oczywiście deweloperzy Novella nie zapomnieli o dopracowanych motywach graficznych - openSUSE 11.0 jest przyjemniejsze dla oka niż konkurencyjne Ubuntu 8.04. System jednak powstaje raczej z myślą o środowiskach korporacyjnych, więc trudno wyrokować, czy uda mu się wyprzedzić swego najpoważniejszego przeciwnika w zastosowaniach domowych.

Pliki do pobrania:

-- obraz DVD

-- obraz DVD (wersja 64-bitowa)

-- obraz CD (KDE4, wersja 32-bitowa)

-- obraz CD (GNOME, wersja 32-bitowa)

-- obraz CD (KDE4, wersja 64-bitowa)

-- obraz CD (GNOME, wersja 64-bitowa)

Jednocześnie internautów, którzy nie chcą obciążać ani głównego serwera, ani serwerów lustrzanych, zachęcamy do pobierania plików za pomocą BitTorrenta.