quikmaps.com - mapy na każdą okazję

quikmaps.com to oryginalny serwis internetowy, w którym na mapę dowolnego obszaru można nanieść linie, ikony, symbole, różne znaki itp., a następnie zapisać całość i opublikować - np. w celu pokazania znajomym. To zdecydowanie najprostszy i najwygodniejszy sposób na tworzenie okolicznościowych mapek podróży czy planów miast zawierających trasy wycieczek.

Informacje: www.quikmaps.com Cena: bezpłatny Ocena: 8,8

Z serwisu da się korzystać bez zakładania konta (co przydaje się, gdy trzeba szybko przygotować jakąś mapkę), jednak w takim wypadku nie ma możliwości poźniejszej modyfikacji projektu.

Materiałem źródłowym są mapy generowane za pomocą Google Maps API, dostępne w czterech, doskonale znanych internautom widokach: mapa drogowa, satelitarna, hybrydowa i terenowa (topograficzna). Nie ma znaczenia, który widok wybierzesz na początku pracy, ponieważ bez względu na to co naniesiesz na mapę, i tak będziesz mógł potem swobodnie przełączać się pomiędzy poszczególnymi widokami.

Aby wyznaczyć trasę podróży, wybierz jedno z dwóch narzędzi do rysowania. Pierwsze służy do kreślenia prostych odcinków o dowolnej długości. Kliknij link draw lines, a następnie lewym przyciskiem myszy kliknij mapę w dwóch wybranych punktach - pomiędzy nimi pojawi się linia. Aby określić jej kolor, skorzystaj z odnośnika Pick lub w okienku obok podaj wartości (w systemie szesnastkowym) składowych RGB. Grubość linii ustawiasz w pikselach, wpisując odpowiednią wartość w polu Width. Drugie narzędzie, scribble, pozwala rysować dowolne esy-floresy - wystarczy przesuwać po mapie mysz z wciśniętym lewym przyciskiem.

Aby powrócić do standardowego trybu przeglądania, w którym można przewijać mapę i korzystać z przycisków nawigacyjnych, należy kliknąć link normal.

quikmaps.com - mapy na każdą okazję

quikmaps to doskonały serwis do szybkiego tworzenia map podróży, planów z naniesioną trasą dojazdu do danego miejsca itp.

Oprócz linii możesz nanosić na mapę także najróżniejsze oznaczenia w postaci ikon. Na rozwijanej palecie z prawej strony mapy znajdziesz ich przeszło setkę. Są pogrupowane w różne kategorie, np. akcje, urządzenia, emblematy, żywność, emotikony, plaża, ludzie itd. Kategoria domyślna zawiera popularne łezki (w wielu odmianach) i strzałki - symbole używane najczęściej. Aby wstawić jakąkolwiek ikonę na mapę, wystarczy ją złapać myszką i przeciągnąć w odpowiednie miejsce. Jeśli teraz znowu ją klikniesz, pojawi się dymek, w którym będziesz mógł wprowadzić krótki opis. Inny wariant nanoszenia opisów polega na przeciąganiu w wybrane miejsce mapy ikony text label i edytowaniu żądanej treści. W tym wypadku wprowadzona informacja jest zawsze widoczna na mapie (bez potrzeby klikania ikony).

Gotową mapkę możesz zapisać na swoim koncie (wówczas prowadzi do niej odpowiedni link) lub opublikować gdziekolwiek w Sieci, wykorzystując wygenerowany przez serwis kod HTML. Żeby było ciekawiej, masz do dyspozycji sześć opcji, które pozwalają na dostosowanie ostatecznego wyglądu i funkcjonalności mapy do własnych preferencji. Przykładowo, możesz usunąć (lub pozostawić) przyciski wyboru widoku, strzałki nawigacyjne, zezwolić (lub nie) na przewijanie mapy itd.

Plusy:

  • łatwa obsługa
  • dużo ikon (symboli, znaków itp.)
  • tworzenie map bez zakładania konta
  • natychmiastowa publikacja

Minusy:

  • brak opcji wydruku

Podsumowanie: znakomity serwis, dzięki któremu szybko i łatwo wykonasz mapę dojazdu do swojej firmy, plan wycieczki itd.