ratDVD - następca formatów DivX i Xvid?

Studenci z Uniwersytetu w duńskim Aarhus oraz Państwowego Uniwersytetu Elektrotechnicznego w Sankt Petersburgu stworzyli nowy format kompresji, umożliwiający skompresowanie zawartości płyty DVD o pojemności 9 GB do pliku o objętości od 1 do 3 GB (w zależności od ustawień). Co więcej, ratDVD umożliwia zachowanie pełnej struktury płyty DVD - tzn. wszystkich menu, napisów, dodatków czy różnych wersji językowych. I to wszystko - jak zapewniają autorzy formatu - bez znaczącego spadku jakości obrazu i dźwięku. Program jest darmowy.

Stworzony przy pomocy ratDVD plik można zarówno odtwarzać w komputerze PC, jak i ponownie nagrać na płytę DVD i odtwarzać w stacjonarnym odtwarzaczu.

Peter Jensen, szef projektu, tłumaczy, że celem twórców programu było stworzenie rozwiązania, które umożliwi przesyłanie filmów DVD przez Internet - stąd wynikała potrzeba znaczącego zmniejszenia objętości filmu przy jednoczesnym zachowaniu pełnej struktury płyty (menu, różnych wersji językowych, dodatków) oraz możliwie najwyższej jakości obrazu i dźwięku. "Porównywania ratDVD z dotychczasowymi formatami kompresji obrazu - np. MPEG-4, H264, DivX czy XviD - to jak porównywania DVD z VHS" - tłumaczy Jansen.

Aplikacji jest niezwykle prosta w obsłudze - wystarczy wskazać źródło (czyli film), zdecydować, jakie elementy płyty mają zostać skopiowane (film, napisy, różne wersje językowe, dodatki), określić jakość docelowego pliku, a następnie wybrać polecenie 'Convert'. Program zapyta jeszcze tylko, gdzie ma zostać zapisany plik .ratDVD, po czym rozpocznie jego tworzenie.

ratDVD - ustalanie parametrów konwersji.

ratDVD - ustalanie parametrów konwersji.

Program ratDVD można pobrać za darmo ze strony http://www.Ratdvd.dk . Do prawidłowego działania aplikacji niezbędny jest system Microsoft Windows XP, sterowniki DirectX 9.0 oraz zainstalowany odtwarzacz filmów DVD.

Więcej informacji:

http://www.ratdvd.dk


Zobacz również