smava

smava to nowy, już czwarty polski serwis z gatunku social lending, czyli umożliwiający swobodne pożyczanie pieniędzy między internautami. W przeciwieństwie do działających od ok. roku konkurentów (Kokos.pl, Finansowo.pl, Monetto.pl) został zbudowany w oparciu o znacznie większe doświadczenie.

smava

Informacje:http://smava.pl Cena: bezpłatny Ocena: 8,5/10

Polska wersja smavy jest bowiem oddziałem niemieckiego serwisu smava.de. Za jego pośrednictwem do końca 2008 r. pożyczono sobie w Niemczech ponad 6 mln euro. Godny odnotowania jest fakt, że do zespołu budującego serwis dołączył Arkadiusz Hajduk, wcześniej współtworzący m.in. serwisy sociallendingowe FairRates.dk oraz IOUCentral.ca.

Minimalny okres trwania pożyczki w smavie wynosi 3 miesiące, a maksymalny 16. Oprocentowanie waha się od 1 do 26%, co jest maksymalnym poziomem dopuszczalnym przez polskie prawo. Można pożyczyć kwoty w wysokości od 100 zł do 100 tys. zł - pod tym względem smava pozostawia konkurentów daleko w tyle.

smava

smava

Dużą zaletą serwisu jest rzucająca się w oczy prostota wykonania i idąca za tym łatwość obsługi. Na każdej podstronie wyraźnie dostrzega się dbałość o wygodę użytkownika.

Największym niedociągnięciem jest bardzo słabe wyeksponowanie informacji o bezpieczeństwie transakcji (z wyjątkiem modelu scoringowego, o którym niżej). Dopiero zaglądając do dodatkowych materiałów prasowych można się zapoznać z długą listą metod weryfikacji użytkowników, a przecież takie informacje są kluczowe dla każdego, kto zamierza podjąć decyzję o ewentualnym wypełnieniem wniosku kredytowego. Na bezpieczeństwo transakcji składają się: weryfikacja kopii dowodu osobistego, weryfikacja kopii zaświadczenia o osiąganych dochodach, telefoniczna i losowa weryfikacja danych u pracodawcy, klasyfikacja do jednej z kilku grup scoringowych oraz weryfikację na listach dłużników w następujących instytucjach: Biuro Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Długów, Związek Banków Polskich.

Zastosowanie modelu scoringowego (opracowanego przez Biuro Informacji Kredytowej) do oceny ryzyka to duży atut smavy. Jak się okazuje, metoda ta jest bardzo przydatna dla osób chcących inwestować swój kapitał, gdyż określa wprost ryzyko niespłacenia pożyczek w poszczególnych klasach scoringowych. Twórcy serwisu przytaczają następujący przykład. Wśród osób zakwalifikowanych do grupy "C" poziom niespłacalności kredytów wynosi 2,05%. Inwestor chcący uzyskać stopę zwrotu na poziomie 15% musi więc pożyczać tej grupie pieniądze na oprocentowanie nie niższe niż 17,05%.

Ponadto do dyspozycji inwestorów oddano takie narzędzia, jak kalkulator zysków i możliwość obserwowania transakcji (zwanych tutaj projektami). Poszukując odpowiednich inwestycji, pożyczkodawcy mogą kierować się kategoriami zgłoszeń i wybierać tylko takie, które ich interesują, np. związane z biznesem czy motoryzacją.

smava nie pobiera opłat od inwestorów. Natomiast pożyczkobiorcy płacą 15 zł za weryfikację na listach dłużników oraz prowizję w wysokości 1% od każdej otrzymanej pożyczki.

Twórcy serwisu chwalą się tym, że odrzucają kredytobiorców o najwyższym poziomie ryzyka oraz tych, którzy aktualnie nie spłacają swoich zobowiązań. Na dodatek weryfikacja użytkownika odbywa się wielokrotnie - nie tylko przed pożyczeniem pieniędzy, ale także po zakończeniu aktualnego projektu. Zespół smavy zapewnia również, że w razie problemów sprawy będą przekazywane firmie windykacyjnej.

Zalety:

  • duże doświadczenie twórców i bogate zaplecze (smava.de)
  • prostota interfejsu, łatwość obsługi
  • zastosowanie modelu scoringowego

Wady:

  • słabo wyeksponowane informacje o bezpieczeństwie

Podsumowanie: serwis o dużym potencjale, budzący zaufanie, z rozbudowanym systemem weryfikacji użytkowników.